Kur'an'da adı geçen ancak Peygamber olup olmadığı ihtilaflı olan kişiler
Mention in the Koran only Prothethoods disputed persons
  1. Tez No: 135043
  2. Yazar: ESRA AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MEHMET SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ill TÜRKÇE ÖZET ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Adem (a. s.) ile son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) arasında bir çok peygamber gelip geçmiştir. Bu peygamberlerin tamamt Kur'an'da zikredilmemiştir. Nitekim Kur'an'da:“Biz senden önce de birçok resul gönderdik. Onlardan bazısını sana anlattık, bazısını ise anlatmadık...”1 buyrulmaktadır. Bu da bize peygamberlerin sadece Kur'an'da anlatılanlar ile sınırlı olmadığını göstermektedir. Kur'an'da isimleri ve tebliğleri bildirilen peygamberlerin sayısı yirmi sekiz'dir. Ancak bunlardan Hızır, Zülkarneyn ve Lokman'ın peygamber olup olmadıkları hakkında islâm bilginlerince tam bir görüş birliği sağlanamamıştır. İslam dini, peygamberlere imanı inanç esasları içinde zikretmiştir. Nitekim Kur'an'da:“Peygamber, Rabbi tarafından kendisine ne indirildi ise ona iman etti, mü'minler de. Onlardan her biri Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve resullerine iman etti. ”O'nun resullerinden hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz“ dediler.”2 Bu nedenledir ki, Kur'an'da zikredilen peygamberlerden birini inkar etmek, onun hakkında kötü sözler söylemek insanı dinden çıkarır. Ancak peygamberlikleri ihtilaflı olan kimselerin peygamber olmadıklarını söylemek ise insanın imanına zarar vermez. Çünkü bu konuda kesinlik yoktur. Peygamberlikleri sabit olanlar hakkında Kur'an'ın çeşitli yerlerinde bilgiler verilmiştir. Ancak Hızır, Zülkarneyn ve Lokman hakkında ise Kehf ve Lokman surelerinin dışında herhangi bir bilgiye rastlanılmamaktadır. Bunların kimliklerinin tespiti noktasında da herhangi sahih bir hadis bulunmamaktadır. Biz bu çalışmamızda Hz. Hızır ve Hz. Zülkarneyn'in peygamber, Hz. Lokman'ın da salih bir kul olabileceği yönünde bir sonuca ulaştık. Ancak ulaştığımız bu sonuç kesin böyledir şeklinde de bir düşünce içinde değiliz. 1 Mü'min, 40/78. 2 Bakara, 2/285.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY A lot of prophet passed transiented between the first human and the first prophet Hz. Adem (a.s.) with the last prophet Hz. Muhammad (s.a.v.). The whole this prophets hadn't been mentioned in the Koran. Just as Koran:“And, indeed we have sent messengers before you (O Muhammad) of some of them We have related to you their story. And of some We have not related to you their story, and it was not given to any messenger that he should bring a sign except by the leave of Allah...”3 This also our expose not restrict prophets explain in the Koran, in the Koran title and notifications tell prophets numeral twenty eight. Only from these Hızır, Zülkarneyn and Lokman about prophet Islamic not agreement. The islamic religion, had been mentioned prophets believe in belief bases. Just as in the Koran:“The Messenger (Muhammad) believes in what has been sent down to him from his Lord, and (so do) the believers. Each one believes in Allah, His Angels, His Books and His Messenger. (The say), ”We make no distinction between one another of His Messengers“ and they say ”We hear and we obey. (We seek) Your Forgiveness, our Lord and to You is the return (of all)"4 Because of this one of prophets explain to deny in the Koran, him about bad remark human take out also religion. İn the Koran had been informed about become perceptible prothethood. Only about Hızır, Zülkarneyn and Lokman information not foud Kehf and Lokman. We had completed this work prophet Hz. Hızır and Hz. Zülkarneyn, good slave might become Hz. Lokman. Only this result not certain. 3 Mü'min, 40/78. 4 Bakara, 2/285.