Erkekler dünyasında kadınlar: Kadın subaylar
Women in men's world: Women officer
- Tez No: 135078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE OKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET ERKEKLER DÜNYASINDA KADINLAR: KADIN SUBAYLAR Bir toplumdaki kadın ve erkeklerin özellikleri toplumsal kalıp yargıların ve toplumsal beklentilerin oluşmasında etkilidir. Cinsiyet temelli bu yargı ve beklentiler meslekler üzerinde de belirleyici olmaktadır. O nedenle bazı mesleklerde erkek mesleği olarak görülmektedir. Erkekler Dünyasında Kadınlar: Kadın Subaylar adlı bu çalışmada amacımız erkek mesleği olarak nitelendirilen ve erkeksi özellikler taşıyan askerlik mesleğini icra eden kadın subayların yaşamlarım ve düşün dünyalarım ortaya koymaya çalışmaktır. Erkekler dünyasında kadm cinsiyetle var olan kadın subayların bu mesleği neden tercih ettikleri, şu anki konumlarından memnuniyet düzeyleri, meslekleri ile ilgili rol çatışması yaşayıp yaşamadıkları, aile yaşamlarının nasıl olduğu, mesleklerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine bakış açılan, toplumsal cinsiyete bakış açılan bu araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda kadm subaylarla yaptığımız görüşmeler sonucu elde ettiğimiz bulgulan veri analizi yöntemini kullanarak derinlemesine inceledik ve nitel verilere ulaşmaya çalıştık. Elde ettiğimiz sonuçlan, kadm subayların geçmiş yaşantılarının meslek seçiminde etkili olmadığım daha ziyade, üniformamn çekiciliği, mesleki imkanların fazlalığı, aile üyelerinin asker olması gibi nedenlerin etkili olduğunu göstermektedir. Mesleklerinden memnuniyet düzeylerine baktığımızda genel olarak konumlanndan memnun olduklarım ancak çalışma koşullarının aile yaşamlarım olumsuz yönde etkilediğini veya etkileyebileceğini düşündüklerini görmekteyiz. Mesleklerini icra ederken zaman zaman rol çatışması yaşadıklarım ancak meslek ve cinsiyetle ilgili en yoğun çatışmaların Harp Okulu döneminde yaşandığı da araştırma sonuçlarındandır. Mesleğe bakış açılarında da subaylık mesleğim gurur ve şeref kavramları ile özleştirdikleri ve askerliğe bir yaşam biçimi olarak gördükleri göze çarpmaktadır. 118
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WOMEN IN A MEN'S WORLD : WOMEN OFFICER The characteristics of women and men in a society are effective in emergence of gender stereotypes and social expectations. Therefore, some professions are seen as men's professions. In this study called Women Officers in a Men's World, our aim is to reveal women officers' lives and their world of thought who are performing the military profession that is accepted as a men's profession and has masculine peculiarities. The focal points of this research are why women officers who exist with women gender in a men's world choose t this profession, their satisfaction levels from their profession, if they have role conflicts, their points of view to the profession and TSK (Turkish Military Forces). To the direction of these aims, we have done indept interviews with women officers, used data analysis method, and tried to get quantitative data. The outcomes we got shown the attractiveness of the uniform, opportunities of the profession, to have family members in this profession affects their choosing of the profession rather than their previous lives. When we look their satisfaction levels from their profession, we have seen mat they think they are satisfied with their status in general, but they think their work conditions affect or might affect family lives in negative way. Our research shown that, sometimes women officers live role conflicts, and the strongest conflicts have been lived in the period of Military School. It is came out that in their points of view to their profession, they equate the profession of officer with pride and honor, and they see the military profession as a way of life. 119