19. yüzyıl Vak'a-nüvislerine göre Osmanlı Devleti'nde batılılaşma
The Ottoman westernization according to 19 th. century official historians
  1. Tez No: 135079
  2. Yazar: KEZBAN DEMİRBAŞ AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜRGEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
19. yüzyılda Osmanlı Devleti' nde değişik alanlarda Batılılaşma çabaları görülmektedir. Bu yüzyılın farklı koşullarında Osmanlı Devleti' nin yapısı ve kurumları değişmiştir. 19. yüzyıl boyunca, Avrupa' nın askeri ve ekonomik üstünlüğü Osmanlı geleneksel, kurumsal, sosyal, ekonomik yapılarının değişmek zorunda olduğunu fark etmişlerdir. 18. yüzyılın başından itibaren Osmanlı tarihi; eski imparatorluk kurumlarının çökmüşlüğünün bir kanıtıdır. Veya daha doğru bir anlatımla, Osmanlı Devleti' nin kendini Avrupa' nın ekonomik, politik ve kültürel gelişmelerine adapte etme çalışmalarının kanıtıdır. Bu tezde Osmanlı kurumlarının Modern Avrupa' ya nasıl entegre olduğunu gösterilmektedir.Ayrıca sosyal, kültürel, politik, ekonomik, eğitim alanlarında yapılan Batılılaşma çabalarının sonuçları örneklerle gösterilmek istenmiştir.Osmanlı vak'a-nüvisleri bize olaylara kanıt olacak resmi belgeler bırakmışlardır.Ben araştırmamı yaparken bu kroniklerden faydalandım.Özellikle vak'a-nüvis Ahmed Cevdet Paşa bize bu konu hakkında pek çok yazılı belge bırakmıştır. Özetle; 19. yüzyıl Batılılaşma çabaları Modern Türkiye' nin ortaya çıkışında etkili olmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
It can be seen that There are much Westernization efforts which includes different areas on the Ottoman Empire in the 19. th century. The Structure and Institutions of the empire changed with the differing circumstances of that periods. During the period of the 19. th century, European military and economic superiority made the Ottomans themselves aware that the traditions and the institutionals, social, economic structure must be changed. From the beginning of the 18. th century, Ottoman history is a record of the decayed forms of ancient imperial institutions or more correctly, the history of the Ottoman state's efforts to adopt itself to the European economic, political, and cultural developments This thesis is primarily intended to show how the Ottoman institutions began to integrate to the modem Europe. And also to show the results of the Westernization efforts which includes social, political, economic, cultural and educational areas. The Ottoman official historians gave us the documents which are proof the events. I used the chronicles when I was doing research. Especially, Ahmed Cevdet Pasha who is an official historian gave us many documents about this subject. To sum up, The Ottoman Westernization efforts in the 19. th century affected the Emergence of Modem Turkey. 112