Çocukluk kültürü üzerine sosyolojik bir değerlendirme
A Sociological evaluation of childhood culture
- Tez No: 135082
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
“Çocukluk Kültürü Üzerine Sosyolojik Bir Değerlendirme”Popüler konulu çalışmamızda öncelikle çoeuğun ve 'çocukluğun tanımı yapılmış, bir çocuğun bedensel ve psikolojik gelişme süreci anlatılmıştır. Bu girişin ardından ilk bölümde eski çağlardan günümüze dek değişen çocukluk anlayışları kronolojik olarak ele alınmış, ve çocukluğun icat edilen bir kavram okluğu, ilk çağlarda çocuk-yetişkin ayrımının bulunmadığı, fakat günümüzde de bu ayrımın giderek ortadan kaybolmaya başladığı görüşü ortaya konmuştur. Çatışmamızın ikinci bölümünde çocuk kültürünü oluşturan gerek klasik (masal, edebiyat, tiyatro, müzik, resim, vb.), gerek popüler (radyo, televizyon, sinema, bilgisayar, internet, oyuncaklar, vb.) unsurlar tek tek ete alınıp incelenmiştir. Her bir kültür sahasının günümüz Türkiyesi'nde, İzmir gibi büyük bir kentte yaşayan orta-üst sınıftan ailelere mensup çocuklarının hayatında ne derece yer aldığı ise çalışmamızın saha araştırmasının analizlerinin bulunduğu üçüncü bölümde irdekmmeye çalışılmıştır. Bu bolümde gerek ebeveynler, gerek çocuklarıyla yapmış olduğumuz görüşmelerden elde ettiğimiz veriler tablolar ya da çarpıcı olduğunu düşündüğümüz ifadeler şeklinde yer almış ve yorumlanmıştır. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise gerek iki gerek üçüncü bölümde yer akın ve açıkça görülen popüler kültürün çocuklar üzerindeki önlenemez hakimiyetine vurgu yapılmış ve Bata toplumlarında okluğu gibi ülkemizde de çocukluğun yok oluş sürecine girmiş okluğuna dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study called Sociological Evaluation of Childhood Culture defines child and childhood first, then explains the process bodily and psychological development of a child. Following this introduction, the first section discusses childhood approaches from ancient ages to modern times chronologically and emphasizes the idea that childhood is a concept invented by people and child-adult distinction never existed in archaic periods but it tends to disappear gradually currently. The second section of the study debates and studies both classical ( tales, literature, theater, music, drawing) and populars [radio, television, cinema, internet, PC's toys) processes individually, which are all constituting child culture. The third section tries to examine to what extent every cultural field of this childhood process lies in the life of children in middle and upper sociological strata in metropolitans such as İzmir. This section includes data of interpretations concerning their associated process in tables and striking expressions. The summary of study concerned emphasizes inevitable domination and influence of popular culture and children, and attracts attention to the process of childhood disappearance in Turkey in Western communities.