Türkiye'de İslami sağ partilerin dış politika yönelimleri
The Foreign policy intentions of Islamic rightist partiesin Turkey
- Tez No: 135083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Çalışmanın birinci bölümünde uluslararası ilişkiler disiplininde son dönemde sıkça tartışılan teoriler içerisinde“constructivist”teorinin temel argümanları üzerinden, kimlik ve dış politika arasındaki bağlantı noktalan aranmıştır. Bu teoriye göre devletler arasındaki ilişkinin niteliği çoğunlukla devletlerin birbirlerine yükledikleri kimlik anlamlarıyla ortaya çıkmaktadır. Bu anlam ise devletler arasında ortaya çıkan sosyal ilişkiye bağlı olarak tanımlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmî kimlik algısını anlayabilmek için modernleşme kavramı irdelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde Türk modernleşme projesinde siyasal islâm faktörü incelenmiştir. Bu projenin XIX. yüzyılın başlarında uygulanmaya koyulduğu tezini bir veri olarak kabul edip; bu tarihten itibaren kendini devletin edinmeye çalıştığı yeni kimlik karşısında islâmî kimliğin nasıl k öteki' leştiği anlatılmıştır. Akabinde*, Cumhuriyet ile modernleşme projesinde gelinen yeni aşamada, önceleri parçalanmış bir yapıda, 1950'lerden itibaren organize olmaya başlayan, 1960'larda ise kurumsallaşan islâmî sağ partilerin mevcut ulusal kimlik anlayışına ve bu anlayış neticesinde şekillenen dış politika kurgusuna karşı dillendirdikleri muhalefet tanımlanmaya çalışılmıştır. Son bölümde, Türk siyasal yaşamında bir politik aktör olan islâmî sağ partilerin Türk dış politikasının formülasyonunda ne ölçüde etkili olabildiği sorusunun yanıtı aranmaktadır. Öncelikle Türk siyasal yaşamında islâmî sağ partilerin etkisi incelenerek islâmî sağ çizginin iktidar arayışları ve hükümet ortaklıkları anlatılmıştır. Bir alt başlıkta bu çizgiyi temsil eden partilerin, Türk dış politikasının temel ilkeleri olarak sayılan“Batıcılık”ve“statükocuIuk”a hangi noktalarda itirazlar getirdikleri ve geliştirdikleri alternatif politikalar incelenmiştir. Bu bağlamda, örnek, olaylarla islâmî sağ çizginin temel dış politika yönelimleri anlaşılmaya çalışılmıştır. 131
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter I focus on the context of the main arguments of the constructivist international relations theory, the thesis looks for a correlation between identity and foreign policy. According to constructivism, the nature of relations among states depends mainly on identities and meanings, which arise from social interaction. The concept of modernisation is examined in order to understand the official identity perception of Turkish republic. In the second part of the thesis, the role of political Islam in the modernization project in Turkey is examined. By accepting the modernization project as a constant put into effect in the beginning of the 19"' century, the conflict between the new identity that the state tried to acquire and the »slamic identity is defined. It also examines the process in which the Islamic identity became other vis-â-vis this new identity. In the following part, Islamic rightist parties at the new stage that was brought about by the Republican modernization project, opposition voiced against both the new national identity and the Republic's foreign policy shaped by this new identity is examined. In the last chapter, I try to give an answer to the question of how much influence Islamic rightist parties as the new political actors had on the formulation of Turkish foreign policy. Primarily, by studying the influence of political Islam on Turkish political life, I aim to analyze the Islamic parties' search for power and their status as coalition partners. In this part. I also examine the objections of these parties to the main pillars of Turkish foreign policy, namely 'Westernization' and keeping the 'status quo' and the alternative foreign policy strategies that they developed. In this context, the foreign policy preferences of these parties are defined. 132