Hitit Krallık Dönemi Kuzey Suriye yayılım politikası
The Expansion policy of Hittite Kingdom towards northern Syria during the old Hittite period
  1. Tez No: 135089
  2. Yazar: FULYA DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET M.Ö. 3. bin yılm gelişmiş beyliklerden oluşan yapısını, merkezileştirme gayesi, ilk olarak, Anadolu'nun en büyük uygarlıklardan biri olan Hititler tarafindan gerçeldeştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle Hitit Devleti'nin henüz kuruluş aşamasını tamamlamadığı, Krallık Dönemi süreci içinde, büyük devlet olma yolunda atılan adımlar, bir anlama otoriteyi tek merkezde toplayabilmek içindi. Bu hedefle Hititler, yayılım için batı ve güney bölgeleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Özellikle Suriye, hem siyasi hem de ekonomik nedenlerden ötürü, Hitit Devleti için daima ilgi odağı olmuştur. Hitit Devletinin krallık dönemi içinde Suriye politikasının Telipinu öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı kısımda incelenmesi gereklidir. Telipinu' dan önceki süreçte, Kuzey Suriye' ye yayılımda Hititliler'in oldukça aktif bir rol üstlendiği görülmektedir. Bu dönem içerisinde Kuzey Suriye'ye uygulanan başlıca siyasi stratejinin, düzenli sefer yapmak olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum Hititliler'in Suriye içindeki topraklarda, yazılı kanıtlardan da anlaşıldığı gibi, kültürlerini empoze edecek kadar uzun süreli kalmadıklarım göstermektedir. Kültürel olarak yayılım ancak daha sonraki dönemde, Hitit İmparatorluk Dönemi içerisinde gerçekleştirilebilmiştir. Bu durumda, Hitit Devleti'nin Kuzey Suriye yayılımının biri Krallık döneminde diğeri İmparatorluk Dönemi, içinde olmak üzere iki aşamada geçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Krallık döneminde görülen ilk aşama, toprakların aynı tutulup siyasal olarak genişleme aşamasıdır. İmparatorluk Döneminde görülen aşama ise, toprakların büyütülüp, hem siyasi hem de buna bağlı olarak kültürel olarak genişleme aşamasıdır. Budurumda artık Hitit devleti, sefer yaptığı tüm bölgeleri tamamen kendi topraklarına katar ve bu bölgeleri kontrol altında bulundurmak için gerekli alt yapıyı, yani askeri ve ekonomik gücü sağlayabilecek düzeydedir. Bu düzeye ise ancak İmparatorluk JLVVSU.V1XU. ULU.W UlÜ^AJ.U4SllJULli.ı£UJ..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Hitites, one of the most important civilizations in the Near East, accomplished to be centralized the small political units in Anatolia. Particularly in the early period of the empire, inclination of expansion was very significant for the power of the state. The Hitites prefer to the two district for their expansions: Western and Southern Regions which are rich in many sources such as fertile soils, metals,etc. Especially Norhern Syria was favourite region for the Hitites so it was realized many campaigns against cities in the Syria. In general there are two reasons for the campaigns: Economics and political factors. Trade routes, booty and slaves was the economics reasons for the campaigns. Another factors relations with the political structure of the empire. Prestige and security vere also another factors for strenghten the political power. Hitite expansion politicy against Syria could be divided into two period.which is called The period of the before Telipinu and the period of the after Telipinu. In these two period strategy of Hitites was changed because of political sutructure of the period. What's more, Hitite expansion against Syria could be examined in two stages in all Hitite History. The first stage of expansion is political which is accompished in Old Hitite Period. The second stage of expansion is both political and cultural which ir r*«"r»«-iiraW mfho NJ«w** T-Tt+t+a ü^«^rt,H lO UtVUXtWU 11 A 1.1 1W ilWVf 1X1UI.V X W11UU.