Osman Türkay'ın hayatı ve hakkında yazılanlar
Biography Osman Türkay and writings about him
- Tez No: 135092
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET 1571 tarihinde Kıbrıs'ın Osmanlılar tarafından fethedilmesi ile bölgeye gelen Anadolu halkı, bir yandan beraberinde getirmiş olduğu toplumsal ve kültürel değerleri korumaya ve yaşatmaya özen göstermiş, diğer yandan yaşadığı çevrenin etkisiyle bu değerlere yenilerini eklemiş, böylece adada Türk benliğinin bağrında her türlü örnekleri ile giderek gelişen bir Kıbrıs Türk kültürü ortaya çıkmıştır. Söz konusu kültürden beslenen Kıbrıs Türk edebiyatı, siyasî, sosyal ve toplumsal gelişmelerin ışığında altı döneme ayrılmaktadır. Her dönemde farklı gelişmeler gösteren Kıbrıs Türk edebiyatının dili Anadolu Türkçesi'ne dayanmaktadır. Kıbrıs Türk edebiyatının en büyük şairlerinden olan Osman Türkay 16 Şubat 1927'de Ozanköy'de doğmuştur. İlk ve Orta öğrenimini Kıbrıs'ta tamamlayan Osman Türkay, 14 yaşında şiire başlamıştır. Daha sonra Hürsöz gazetesinde çalışmaya başlayan Türkay, 1 95 1 yılında gazeteden ayrılarak Türkiye'ye çalışmaya gider. Türkiye'de iki yıl çalıştıktan sonra Yüksek öğrenim için 1953 yılında İngiltere'ye giden Osman Türkay, 1955 yılında Modern Diller Okulu' nun Gazetecilik bölümünden, 1958 yılında ise Ekonomik Diller Okulu'nun Felsefe bölümünden mezun olarak Kıbrıs'a gelir. Kıbrıs'ta bir süre Bozkurt gazetesinde çalışan Türkay, 1961 yılında İngiltere'ye geri döner ve edebî çalışmalarını orada sürdürür. Yazmış olduğu şiirlerle birçok Uluslar arası Edebiyat Derneği tarafından çeşitli ödüllere lâyık görülür. Ayrıca Osman Türkay 1988 ve 1990 yıllarında da iki kez Nobel Edebiyat Ödülü' ne aday gösterilir. Osman Türkay 22 Ocak 2001 yılında Girne Akçiçek Hastanesinde hayata gözlerim kapar. Vermiş olduğu mükemmel eserlerle bütün dünyada ün yapan Osman Türkay hakkında birçok yazı yazılmıştır. Bu yazılarda gerek kendisinden, gerekse şiirlerinden övgüyle söz edilmekte ve onun eşsiz bir uzay şairi olduğu vurgulanmaktadır. Eserleri birçok dile çevrilen ünlü şairimiz hakkında Kıbrıs ve Türkiye ile birlikte birçok ülkede çok sayıda tanıtım ve tenkit yazısı kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Anatolian people, who had migrated to this region with the conquer of Cyprus by Ottoman in 1571, they tried to maintain the social and cultural values that they brought with them, on one side and on the other side, they added new ones to this values due to the influence of environmet they lived in. Thus, an increasingly expanding Cyprus Turkish culture with wide variety of samples has emerged in island. Cyprus Turkish literature that was fed from subject culture is divided in to six terms under the light of political, social and cultural development. The language of Cyprus Turkish literature, which shows distinct development in each period, is based on Anatolian Turkish language. Osman Türkay, who is one of greatest poets in Cyprus Turkish literature, was born in Ozanköy on 16 February 1927. Osman Türkay, who has completed his elementary and intermediate educations in Cyprus, started poetry in 14 years of age. Subsequently, he started working for Hürsöz newspaper and quit in 1951 and went to Turkey. After a two year employment in Turkey, Osman Türkay went to England in 1953 for higher education and graduated from Journalism Section of School of Modern Languages in 1955, and than from Philosophy Section of School of Economical Languages in 1958, and returned to Cyprus. Türkay, who worked for Bozkurt newspaper in Cyprus for a while, returned to England in 1961 and continued literary studies mere. He has deemed eligible for various types of rewards by a number of International Literature Associations because of the poems he had written. In addition, Osman Türkay has been presented as candidate for Nobel Prize in Literature in 1988 and 1990. Osman Türkay passed away at Girne Akçiçek Hospital in 22 January 2001. A number of articles have been writen about Osman Türkay, who has become a wellknown poet worldwide by the excellent artifacts he offered. In these articles, about both himself and his poets were mentioned with praise and emphasized that he was an unprecedented space poet. In many countries as well as Cypus and Turkey a number of introductory and criticizing articles have been writen about this popular poet, whose books were translated in to many languages.