90 sonrası Rusya'da devlet-medya ilişkileri
Government-media relations in Russia after 199s
- Tez No: 135091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DANACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET“90 Sonrası Rusya' da Devlet-Medya İlişkileri”başlıklı bu çalışma, 1990'dan günümüze Rusya'da medya-devlet ilişkilerinde yaşanan değişiklikleri ve dönüşümleri ele almaktadır. Rusya'da medya-devlet ilişkilerinin tarihsel arka planı gözönüne alındığında Sovyet komünist rejimin medya üzerindeki denetim mekanizmalarının yeni dönemle birlikte görece esnek uygulamalara yerini bıraktığı gözlenmektedir. Yeltsin' le başlayan yeni dönemle birlikte çok sayıda bağımsız medya kuruluşunun faaliyet göstermeye başladığı, ancak bu medya kuruluşlarının medya patronlarının tekelinde faaliyetlerini sürdürdükleri görülmektedir. 90'ların sonunda ise Putin' in iktidara gelmesiyle birlikte devlet-medya ilişkilerinde farklı bir döneme girilmiştir. Putin hükümeti ile medya patronlarının tekelinde olan medya arasındaki ilişki yeni denetim mekanizmaları ağı üzerine kurulmuştur. Liberal medya, otoriteryan uygulamalarla denetim altına alınmak istenmektedir. Dolayısıyla Putin dönemiyle birlikte ekonomik gerekçeler nedeniyle de medya üzerinde baskıcı bir denetim mekanizması işletilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, which is entitled“Government-Media Relations in Russia After 1990s”, considers the changes and conversions experienced in Russia between media-governmet relations since 1990. When historical background of media-govenment relations in Russia is considered, it is observed that with the new period monitoring mechanisms of Soviet Communist Regime on the media replaced by gradual flexible applications. With the new period started with Yeltsin, it was seen that a number of independent media organizations started their activities, whereas these media organizations continued their activities under media bosses monopolies. At the late 1990s, with the Putin's take over a new age opened in governmet-media relations. Relations among media, which are in the monopolies of Putin government and media bosses were established on the network of new monitoring mechanisms. Liberal Media is wanted to be put under control by authoriterian applications. Thus, along with Putin period a compressive monitoring mechanism is being carried out due to the economical reasons.