Osman Batur ve Doğu Türkistan Milli Mücadelesi (1941-1951)
Osman Batur and His Eastern Turkistan National Conention (1941-1951)
- Tez No: 262961
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR DONUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 464
Özet
Çalışmamız 1911-1955 tarihleri arasında Doğu Türkistan'ın siyasî tarihi ile istiklal mücadelelerine tarihî katkılar sağlamış olan Kazakların Altın Efsanesi Osman Batur'un hayatı, faaliyetleri ve kişiliğini ihtiva etmektedir. Bu vesile ile Doğu Türkistan istiklal mücadeleleri ve bu konuda kaleme alınan eserlerin daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi imkânı bulunmuştur.Araştırmalarımız sırasında Doğu Türkistan hakkında kaleme alınmış olan farklı dillerdeki eserlerden, Doğu Türkistanlı aydınların çalışmalarından, Türkiye'de Doğu Türkistan ve Osman Batur hakkında neşredilmiş eserlerden istifade ettik. Bununla birlikte 1949 sonrasında hicret etmek zorunda kalan ve kendisini tanıyan kişilerle yapılan mülakatlar ile bu kişilerden elde ettiğimiz belgeler ile bu kişilerin hatıratlarından yararlandık.Bu çalışma ile bilhassa 1911-1955 tarihleri arasında Doğu Türkistan'ın siyasî tarihi ile Osman Batur'un mücadelesine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışma ile Osman Batur hakkında her mevzu ortaya konulmuştur iddiasında değiliz. Bunun en büyük sebebi Xin-jiang (Doğu Türkistan) Uygur Özerk Bölgesi arşivlerinin araştırmacıların hizmetine sunulmamasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte en azından 1911-1955 tarihleri arasında Doğu Türkistan'da vuku bulan siyasî, iktisâdî ve sosyal gelişmeler objektif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Osman Batur'un genel hatlarıyla mücadelesi bu çalışma ile ortaya konulmuştur. Bu vesile ile çalışmamızın bundan sonra yapılacak olan Doğu Türkistan araştırmalarına katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study includes the life, workings and character of Cossack?s Golden Legend, Osman Batur who has historically important contributions to Eastern Turkestan?s political history and independence between 1911-1955. With this opportunity, it is represented to evaluate, Eastern Turkestan?s independence, works and books about this subject in a logical way.During this research, it is made use of books written in different languages about Eastern Turkestan, studies from Eastern Turkestan?s intellectuals and books written in Turkey about Eastern Turkestan and Osman Batur. It is also used interviews, documents and memories of people who were forced to immigrate and knew Osman Batur well after 1949.With this study, it is especially intended to clarify Eastern Turkestan?s political history, independence between 1911-1955 and Osman Batur?s struggle. Hovewer, it isn?t claimed to explain everything about Osman Batur. The archieves aren?t represented to the use of researchers in Xin-jiang (Eastern Turkestan) Uygur Autonomous Region. This is the main reason of the drawback. Nonetheless, at least it is objectively evaluated political, economic and social developments that happened in Eastern Turkestan between 1911-1955 In addition, Osman Batur?s struggle is mainly represented. in the study. It is believed that this study will clarify the new researches about Eastern Turkestan in the future.