Bilgi toplumuna geçişte polis halk ilişkilerinin yeni boyutları
New approachs of polices- public relations on the way to information society
- Tez No: 135096
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BÜLENT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Toplumsal değişme ile toplumun sosyal, kültürel, ekonomik ve politik alanında değişim yaşanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak toplumun istekleri, ihtiyaçları, ilişki şekilleri değişmekte ve yeni sorunlar ve yeni suç türleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, devletin kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör gibi iç güvenlik hizmeti veren Polis Teşkilatının da kendisini yemlemesi, çağın gereklerine göre teknolojik imkanlarla donatması, değişen toplumun ihtiyaçlarına göre başarılı, verimli hizmet verebilmek, yeni sorun ve suç türlerinin çözümünde, halkla iyi ilişkiler içerisinde olarak, halkın beklentilerine cevap verebilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yapılan araştırmanın birinci bölümde, Türkiye'nin bilgi toplumuna geçişteki durumu ele alınarak, bilgi toplumunun oluşması ile beraber ekonomik, sosyal, kültürel ve politik anlamda meydana gelen değişiklikler ve ülkemizin üzerine düşen görevler irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, iç güvenlik hizmeti veren Türk Polis Teşkilatının kuruluşu, şu anki mevcut iç ve dış halkla ilişkileri, sorunları ve beklentileri ele alınmış, üçüncü bölümde ise, Polis Teşkilatının halkla ilişkilerine olumlu yönde etki edecek etkin ve yardımcı faktörlerle beraber, bilgi toplumu polisinin halkla içi içe, verimli ve başardı bir hizmet sunabilmesi için yardımcı faktörler ve öneriler sunulmuştur. Yapılan bu çalışma sonucunda, Polis Teşkilatının bilgi toplumu polisi olma yolunda iç ve dış halkla ilişkilerinde birtakım yetersizliklerinin bulunduğu tespit edilerek, en başta personel alımı ve eğitimi başta olmak üzere vatandaşlarla ilişkilerinde iletişim becerilerinde yeterince iyi olmadığı, teknolojik imkanlardan tam olarak faydalanamadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, yapısal ve özlük haklarından kaynaklanan bazı sorunların personelin motivasyonunu olumsuz yönde etkilediği, tanıtım ve halkı bilgilendirme hususunda yeterli olmadığı ve en önemlisi örgütün halkla ilişkiler faaliyetlerini profesyonel anlamda yapmadığı, bu yerlerde çalışan kişilerin yeterlilik düzeyinin iyi olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social change means changes in social,cultural,economical and political areas. Related to that,in a society, the wishes, the needs, the types of relationships always change and all the time new problems and new crime types begin to appear. Therefore, as well as the governmental organisations and the private sector, the Police Organisation has to renew itself and use the newest technologies.Moreover, it has to give more efficient service to the society according to the changing needs and to solve the new problems and new crime types, it has to build a very reliable relationship with the public. In the first part of this research, the conditions of Turkey in trying to become an information society is taken as the subject. In this process, changes in economical, social, cultural and political area were given. Apart from that,the duties of our country and the government regarding this matter were told. In the second part, the organisation of the Turkish Police,the public relations for the time being, the problems and expectations were researched. In the third part, the factors which will contribute to positive public relations of the Police are told and the suggestions which will help to give more efficient and successful service to the public,are handled. At the end of this research, as a conclusion^ is found out that the Police Organisation has some problems in public relations and does not use the newest technology. The recruitment and training issues are also to be improved. There are also some factors like professional rights and entitlements of the Police personnel which negatively effect the motivation. The police is not efficient enough to inform the public and the public relations are not handled in a professional manner. Moreover, the personnel who are participating in the public relations do not have enough education or training about this subject.