İlköğretim birinci kademesinde Çoklu Zeka Kuramı uygulamalarının erişiye etkisi
The Effect of multiple intelligences applications on the achievement in the first grade of primary level
  1. Tez No: 135095
  2. Yazar: MURAT ÇIRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TAHİR RIZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu araştırmada İlköğretimin birinci kademesinde Fen Bilgisi dersinin“Ses”ünitesinin öğretiminde, Çoklu Zeka Kuramının öğrencilerin erişisine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın deneklerini; TED Özel Aliağa İlköğretim Okulu beşinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma, deney grubunda 29, kontrol grubunda 28 olmak üzere toplam 57 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın denencelerini test etmek için kontrol gruplu öntest-sontest modeline başvurulmuştur. Bu bağlamda çalışma, Fen Bilgisi dersinin“Ses”ünitesinin bilgi ve bilgi üstü kavrama ve uygulama düzeylerinde önceden belirlenmiş bir kısım davranışlarla sınırlı tutulmuştur. Veri toplama aracı olarak erişi testi kullanılmış; bu araçtan elde edilen bulgular ile denenceler test edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonuçlan şöyle özetlenebilir: 1. Fen Bilgisi dersinin“Ses”ünitesinin öğretiminde, Çoklu Zeka Kuramının uygulandığı grup ile geleneksel yöntemin uygulandığı grubun bilgi düzeyi erişileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 2. Fen Bilgisi dersinin“Ses”ünitesinin öğretiminde, Çoklu Zeka Kuramının uygulandığı grup ile geleneksel yöntemin uygulandığı grubun kavrama düzeyi erişileri arasında anlamlı bir fark bulunmadığı için, Çoklu Zeka Kuramı uygulamaları ile geleneksel yöntemin, öğretim üzerinde benzer etkiyi gösterdiği söylenebilir. 3. Fen Bilgisi dersinin“Ses”ünitesinin öğretiminde, Çoklu Zeka Kuramının uygulandığı grup ile geleneksel yöntemin uygulandığı grubun uygulama düzeyi erişileri arasında deney grubu lehine anlamlı bir değişim saptanmıştır.4. Fen Bilgisi dersinin“Ses”ünitesinin öğretiminde, Çoklu Zeka Kuramının uygulandığı grup ile geleneksel yöntemin uygulandığı grubun toplam erişileri arasında deney grubu lebine anlamlı bir fark bulunmuştur. Genel bir sonuç olarak, bu araştırmada ilköğretim beşinci sınıf Fen Bilgisi“Ses”ünitesinde uygulanan Çoklu Zeka Kuramının öğrencilerin başarılarım etkilediği ortaya konmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarıyla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is done to examine the effect of Multiple Intelligences Theory applications to the achievement of the students in teaching of“Sound”unit of science lessons in the first grade of primary level. The students were chosen from fifth grade students in TED Özel Aliağa İlköğretim Okulu. 29 students were chosen as experimental group and 28 students were chosen as the control group. The total number of students in concern was 57. In the research, to analyze the concerned hypothesis we applied the“pretest-protest”design with control groups. For this purpose, our work was limited with predetermined cognitive behaviors in knowledge, comprehension and application levels of“Sound”unit of science lesson. For data collection, achievement tests were used; the data which is collected related to this test is used to confirm the concerned hypothesis. The results of the research can be summarized as follows: 1. By teaching of“Sound”unit of Science lesson, we observed a significant difference between in achievement of the knowledge level of group which Multiple Intelligence applications we applied for and the group for which traditional methods were applied. This difference was in favour of the experimental group. 2. In teaching of“Sound”unit of Science lesson, as there is no significant difference in the achievement of comprehension level of the groups which Multiple Intelligence applications and other group for which traditional methods were applied, It can be said that Multiple Intelligence applications and traditional method both had the similar effect. 3. In teaching of“Sound”unit of Science lesson, there is a significant difference between in achievement of application level of the group for which MultipleIntelligence applications and the other group for which traditional methods were applied. And again we observed this difference was in favour of the experimental group. 4. In teaching of“Sound”unit of Science lesson, there is a significant difference between in the total achievement of groups for which Multiple Intelligence applications were applied and the other group for which traditional methods were applied. As a general result, it is claimed that this research Multiple Intelligence applications in the“Sound”unit of Science lesson, 5 grade, primary level; effect the success of the students. The data of this research showed have the similar results with other researches done in the country and abroad.