Daskyleion'da ele geçen Arkaik ve Klasik Dönem amphoralar
Archaic and clascic period amphoras from Daskyleion
- Tez No: 135120
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET“Daskyleion'da Ele geçen Arkaik ve Klasik Dönem Amphoralar”adlı bu çalışmada, Daskyleion'da 1988-2002 yıllan arasında yürütülen kazılarda bulunmuş Arkaik ve Klasik Dönem'e ait ticari amphoralar incelenmiştir. Persler'in bir Satraplık merkezi olan Daskyleion'un önemli coğrafi konumu, bu kentin erken dönemlerden itibaren bir çok kentle ticari ve siyasi ilişkide bulunmasında etken olmuştur. Daskyleion'da bir çok antik kente ait amphora ele geçmiş olmakla birlikte, burada, tezimizin kapsamı gereği, Khios, Klazomenai, Lesbos, Thasos, Mende, Samos ve Miletos amphoralan değerlendirilmiştir. İnceleme yapılırken ilk olarak amphoralar kendi, aralarında bir sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Bu sınıflandırmada, amphoralar ağız kenarlarına göre tiplere ayrılmış ve diğer merkezlerde ele geçen örneklerle karşılaştırmak ve kendi buluntu alanlarından yola çıkmak suretiyle tarihlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra, bu tiplerin, hem kendi içlerinde hem bütün tipler arasındaki yoğunlukları tespit edilmiştir. Sınıflandırma ve tarihleme yapıldıktan sonra, Batı Anadolu'nun ve Daskyleion'un siyasi tarihine önemli etkisi olan; Koloni hareketleri, Kimmer İstilası, Persler'in Batı Anadolu'yu ele geçirmeleri, Lydîa Devleti'nin yıkılışı, İonia İhtilali, Miletos'un tahribi, Attika-Delos Deniz Birliği'nin kurulması, Lesbos'un deniz birliğinden ayrılması ve Mytylene Ayaklanması, Pelopennesos Savaşı, Büyük İskender'in Batı Anadolu'ya geçişi ve Pers İmparatorluğu'nun yıkılışı gibi tarihsel olayların, Daskyleion'un amphora (şarap ve zeytinyağı) ticaretine ne gibi etkilerinin olduğu tartışılmıştır. 223
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study, named“Archaic and Classical Period Amphoras From Daskyleion”examined the commercial amphoras belonging to the Archaic and Classical Periods found during the excavations made between 1988-2002 in Daskyleion. The significant georaphical location of Daskyleion, Persian satrapal central, caused it to deal with many cities in political and commercial relationships from the early periods onwards although amphoras which belong to many anticquity sites have been excavated in Daskyleion, we have evaluated the amphoras found in Chios, Clazomenai, Lesbos, Thasos, Mende, Samos, Miletos, within the context of our thesis. During the study of the amphoras, they were categorised among themselves. In this categorization, they were sorted into various types by their rims and dated by comparing them with other samples found in other centers and concluding their excavation sites. Later densities of such types, both in themselves and all other ones were established. After classification dating processes we assesed what influences on Daskyleion's amphora trade (wine and olive oil) of Colonical movements, Kimmerian Invasion, capture of Western Anatolia by Persians, down fall of Lydian States, Ionian Revolution, destruction of Miletos, establishment of Naval Union Attic-Delian, separation of Lesbos from the Naval Union and Mytylene Rebellion, Pelopennesos Battles, Alexander the Great's passing across to Western Anatolia and down fall of Persian Empire. 224