İstanbul Menkul Kıymetler Borsası şirketlerinin kar payı dağıtım uygulamalarının belirlenmesine yönelik bir çalışma
Identifying the dividend policies of the İstanbul Stock Exchange Companies
- Tez No: 135119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Finans ve Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
öz Serbest piyasa ekonomisi koşullan altındaki ekonomi dünyasında, rekabet ana unsurdur. Rekabet koşullan doğrultusunda da her şirket devamlılığını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu sebeple, şirketlerin piyasa değerlerini maksimize etmeleri ön plana çıkmaktadır. Şirketlerin uygulayacaktan kâr payı politikalan ile şirketlerin piyasa değeri arasındaki ilişki finâns literatürünün önemli tartışma konulanndandır. Kâr payı dağıtım politikalarının şirketlerin piyasa değeri ile ilişkisi konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bu çalışmada da, öncelikle kâr payı dağıtım süreci ve politikalan teorik model olarak incelenmektedir. Daha sonra, 1986 yılından itibaren İMKB'de hisse senetleri kote edilmiş olan 38 şirketin 1991-2000 yılları arasındaki kâr dağıtım politikalannın belirlenmesine yönelik araştırma yapılmıştır. Şirketlerin faaliyet süreleri, net kârları, dönem amortismanlan, nakit akışları, aktif toplamları, net satışlan ve dağıtılan kârları araştırmanın değişkenleri olarak belirlendikten sonra, araştırma dönemi içerisindeki veriler toplanıp analize hazır hale getirilmiştir. Veriler; korelasyon analizi, regresyon analizi, Kruskal Wallis gibi istatistik? yöntemlere tabî tutularak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, ülkemizdeki şirketlerin kâr dağıtım uygulamalannırt literatürde öngörülen politikalarla kısmen uyumlu olduğu söylenebilir. Bu olgunun başlıca sebepleri arasında, ülkemiz sermaye piyasalarının gelişmiş ülke ekonomilerine kıyasla henüz yeni Ve gelişmekte olan bir piyasa olması ve buna bağlı olarak firmalann yönetiminde firma değerinin maksimizâsyoriu amacının göz ardı edilmesi gösterilebilir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The competition is the main subject beneath the economics world, which is managed with the rules of free market conditions. And in the direction of competition, every company targets the permanency. Because of this, the companies have to maximize their market value. The correlation between the dividend policy and the market value of the companies is the most important discussed subjects in the finance literature. There are many different opinions and theories in the direction of the correlation between the dividend policy and the company value. First of all, in this dissertation, the dividend payment process and the dividend policy theories will be studied. After this study, the dividend policy of 38 companies between the years 1991 and 2000 will be analyzed, which are cotated at the Istanbul Stock Exchange since 1986. After the determination of each company's life-time, netto earnings, periodical amortizations, cash flows, active sums, netto sales, dividend payments, dividend ratios as variables; the datas has been collected and prepared to be analyzed. The datas has been interpreted after using some statistical methods like regression analysis, correlation analysis and Kruskal Wallis test. As the result of the analyzing process, it can be told that the dividend policy of the companies in our country is only partly similar to the policies written in the finance literature. The main cause of this result is because of nearly new and innovating capital markets comparing to the capital markets in the developed countries. Another cause of this result is that the managers undervalue the maximization target of the market value of the companies. IV