Zeybeklik kurumu ve zeybek oyunları
The Zeybek association and dances of zeybek
  1. Tez No: 135121
  2. Yazar: MEHMET ÖCAL ÖZBİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): (TUBITAK/TURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) Zeybeklik kurumu, belirli bir hiyerarşik çete düzeni içerisinde, kendine özgü sosyal kuralları olan, diğer sosyal topluluklardan farklı yaşam tarzına sahip bir 'Toplumsal Eşkıyalık' kurumudur. Sağlam, koruyucu anlamına gelen 'Saybek' kelimesi zaman içerisinde 'Zeybek' kelimesine dönüşmüştür. Zeybekler köken olarak Türkmen ve Yörük topluluklardır ve Orta Asya'dan göç ederek Ege denizi kıyılarına yerleşmişlerdir. Zeybeklerin daha önce içerisinde yer aldıkları sosyal toplulukların kültürel değerlerini bünyelerinde yaşatmalarının yanı sıra, yalnızca zeybeklik kurumuna özgü folklorik zenginliklerin olduğu tespit edilmiştir. Zeybek oyunları Türkiye'nin Batısından Doğusuna doğru azalan bir etkiyle Ege Bölgesinin tamamında Akdeniz bölgesinin büyük bir bölümünde Marmara bölgesinin ağırlıklı Anadolu yakasında, Batı Karadeniz ve tç Anadolu'nun bazı bölgelerinde yaygın olarak oynanmaktadır. Sosyal şartların değişmesi nedeniyle dağa çıkan zeybeklerin oynadıkları oyunlar doğal olarak konularını ve yapısını, içinde bulundukları sosyal ve ekolojik çevre unsurlarıyla belirlemektedir. Bu yapılanmasıyla köylü halkın oyun tarzından farklı bir oyun tavrı gösterebilmektedir. Geçmişi denizci Türk toplumlarına dayanan zeybeklerin, zaman içerisinde kara savaşçısına dönüşmesi nedeniyle yeni koşullara uygun olarak kıyafetlerinde bir takım değişikliler görülmektedir. Zeybek giyim kuşammda görülen ihtişam, halktan farklı, her yönden onlardan daha üstün olduklarını gösterecek bir şekildedir. Zeybek oyun ezgilerinin tamamı 9 zamanlı usulün (3,2,2,2) ve (2,2,23) tiplerinden oluşmaktadır. Zeybek oyunları genelde davul ve zurna eşliğinde çoğunlukla solo olarak oynanır. Zeybeklerin kendi aralarında düzenledikleri eğlencelerinde ise, üzerlerine asılı bir şekilde kolayca her yere taşınabilen curayı çalmayı tercih ettikleri görülür.
Özet (Çeviri)
ÎNGÎLİZCE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük) The Zeybek Association, in its determined hierarchy, is a 'Social Illegal Group', which has its own rules and which has a lifestyle different from other social groups. The word 'Saybek which means strong and protecting has changed into the word 'Zeybek' in years. By origin, Zeybeks are Turkmen and Yoruk groups and they first settled on the Aegean coast after migrating from Middle Asia. It was found out that Zeybeks not only have kept the cultural properties of the groups they lived in, but also they have had their own folkloric wealth. Zeybek dances can be found in the Aegean region, in the most parts of the Mediterranean region, in the Anatolian side of the Marmara region, in the western parts of the Black Sea Region and in some parts of the central Anatolian Region. Because of social changes, the dances of Zeybeks on the mountains show differences with the dances of the villagers. The costumes of Zeybeks (who were once sailor Turkish groups) somehow changed when they became land warriors afterwards. They splendor of Zeybek clothing in a way shows that they are different from and superior to other people. All of the zeybek dance melodies have 9 meter tempo of (3, 2, 2, 2) and/or (2, 2, 2, 3). Zeybek dances are usually solo dances and are accompanied by drum(s) and Zurna (shrill pipe(s). but the entertainments they organize among themselves, Zeybeks prefer to play 'Cura' which can be easily carried anywhere on the shoulder.