Bütünleşik pazalama iletişiminde ölçümleme süreci
The Measurement process of integrated marketining communicatios
- Tez No: 135126
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜLENT GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
ÖZET Bütünleşik pazarlama iletişiminde ölçümleme süreci konulu çalışmada, geçmişten günümüze kadar ortaya konulan geleneksel pazarlama iletişimi ölçümleme yöntemleri ile modern pazarlamanın gerektirdiği yeni ölçümleme yaklaşımı ihtiyacının nedenleri ve yöntemleri üzerinde durulmuştur. Tüketicilerin kendilerine gönderilen pazarlama iletişimi mesajlarını bir bütün olarak algıladığı gerçeğinden hareketle, bütünleşik pazarlama iletişiminin stratejik olarak tek elden planlanması gereği ortaya konulmaktadır. Bu amaçla tezin ikinci bölümünde bütünleşik pazarlama iletişiminde stratejik yönetim süreci aktarılmıştır. Ülkemizde pazarlama iletişiminde ölçümleme konusunda yaşanan gelişmeleri belirlemek üzere, ölçümleme yaptıran şirketlerin ve ölçümleme yapan araştırma şirketlerinin yöneticilerine yönelik araştırmanın sonuçlan ve onların yaklaşım tarzları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study named,“ Measurement Process of Integrated Marketing Communications”, the emphasized points werw the development of marketing communication techniques (from traditional- up to date) modern marketing's new measurement needs and methods. Leading from the reality of the consumers perceptions on the marketing communications messages as a Whole, this makes integrated marketing communications planning process from one hand and strategicly. Due to this aim, on the second part of the thesis, the emphasis was given on the strategic management process in integrated marketing communications. On the third part of the thesis; to learn the level and the usage of measurement of integrated marketing communications in turkey, the results of the surveys on the forms which use measurement techniques and the firms making these researches are evaluated.