Ambalaja yönelik tüketici tutumları
Consumer attitudes related to the packages and a practice
- Tez No: 221789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TIĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ambalajlamanın günümüzdeki önemi, self-servis sistemi ile süpermarket ve hipermarketlerin de gelişimine paralel olarak artmıştır. Bütünleşik pazarlama iletişiminin önemli bir unsuru olarak ambalaj, ürüne değer katan bir faktör olarak ön plâna çıkmaktadır. Tutumlar, tüketici davranışlarını etkileyen faktörlerden biri olup, bu faktörlerin psikolojik boyutunu oluşturan önemli unsurlar arasındadır. Bu çalışmanın temelini, ambalaja yönelik tüketici tutumları oluşturmaktadır. Çalışmada ambalaj ve tüketici davranışı kavramlarına ve bu kavramların birbirleriyle ilişkisine yer verildikten sonra, bir uygulama ile tüketicilerin ambalaja yönelik tutumları ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Importance of packaging has more importance nowadays, paralel to self-service systems in supermarkets and hypermarkets. It has been a big factor to add value to products as an important part of IMC (Integrated Marketing Communication). Attitudes, which is a factor to influence consumer behaviours, is also an important part of phycological dimensions of these factors. Basic of this research is, consumer attitudes that are related to packages. In the research; package, consumer behaviour and relationship of both these concepts has been examined in detail and then consumers? behaviours related to the packages has been researched with a practice.