Hamparsum notası ile yazılmış anonim Musiki mecmuasının günümüz notasına çeviriyazımı ve incelenmesi
Transcription and commentary of the anonymous manuscript which is being written with Hamparsum notation
- Tez No: 135147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAKAN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tezde, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanesi Mahmud Celaleddin Efendi kısmında 38726 kayıt numaralı, 76 sıra numarası ile kayıtlı bulunan“Mûsikî Mecmuası (Hamparsum Notasıyla)”adlı defterin çeviriyazımı ve incelemesi yapılmıştır. I. Bölüm'de; Hamparsum Limonciyan'm hayatı ve eserleri ile nota yazısı olabildiğince detaylı olarak anlatılmıştır. II. Bölüm'de; sadece çalgısal eserlerden oluşan bu defterin tam çeviriyazımı yapılmış ve incelenmiştir. İncelemeler neticesinde, notaya alınmış 52 eserin, 20 adetinin TRT Türk Sanat Müziği Sâz Eserleri Repertuvarı'nda bulunduğu, başka kaynaklarda 6 tanesinin varlığından söz edildiği ve 33 tanesinin TRT Türk Sanat Mûsikîsi Sâz Eserleri Repertuvarı'nda bulunmadığı tespit edilmiştir. İçeriğini oluşturan eserlerin bestecileri değerlendirildiğinde, defterin 19. yy sonuna ait olabileceği kanısına varılmıştır. Defterin içeriği nedeniyle yazarının bir mevlevî olduğu düşünülmüştür. Defter içeriği; makam, usûl, tür ve bestecisine göre düzenlenmiş tablo dizinler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the anonymous manuscript is being transcripted and comment written with Hamparsum notation named“Mûsikî Mecmuası (Hamparsum Notasıyla)”. This manuscript numbered 38726/76 is in Ankara University Turkish Language History and Geography Faculty Library at section Mahmud Celaleddin Efendi. In the first section, detailed life of Hamparsum his compositions and his notation method are being mentioned. In the second section, transcription and comment of manuscript are being given and also examined. There are 52 pieces of compositions. 20 of them are being known and can be found in TRT Türk Sanat Müziği Sâz Eserleri Repertuvarı. About 6 of them are mentioned in several books. But, 33 of them are not being known. It is being thought that the author of this manuscript was Mevlevi because of composers of pieces given in it. In addition, It is being given index of all pieces as a table.