İsmail Hakkı Bursevi'nin Ruhu'l-Mesnevi'sinin incelenmesi
The Examination of İsmail Hakkı Bursevi's Ruhu'l-Mathnawi
- Tez No: 135148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. A. YEKTA SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1307
Özet
Mevlânâ'nm yüzyıllardır okunan kitabı Mesnevi, eski şiirimizin etkilendiği ve sıkça göndermelerde bulunduğu eserlerdendir. Bu önemli eserin daha iyi anlaşılması için bir çok edebiyatçı ve mutasavvıf, tercüme ve metin içinde geçen özel kelimelerin ve verilmek istenen ana fikrin anlaşılmasına yardımcı olmak üzere şerh etmişlerdir. Tezimizde; metnin ortaya çıkartmanın ve incelemenin yanı sıra Mesnevi 'nin edebiyatımız üzerindeki etkisini anlamaya çalışmak amacı da güdülmektedir. Tezimizin konusu Türk edebiyatının beslendiği kaynaklardan MesnevV nin şerhleri ve tercümeleri arasında mühim bir yer tutan İsmail Hakkı Bursevî'nin hayatı, eserleri ve Rûhu'l-Mesnevî isimli eserinin metninin Latin harflerine aktarılması ve incelenmesidir. Amacı ise eski şiirimizin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak ve sahasında mühim bir eser olan Ruhu 'l-Mesnevf yi günümüz araştırmacıları ve okuyucularıyla buluşturmak, eserleriyle kendisinden sonra gelen mutasavvıflara etki eden İsmail Hakkı Bursevî'yi ve düşüncelerini daha yakından tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
Mathnawi, which is the centuries long read book of Mevlana, is one of the works that affected and referred by our old poetry. Many men of letters and men of mysticism wrote commentaries on it in order to make this important work more understantable at least the basis of the main idea by giving the translation of the text and the technical terms. The aim of ur thesis is to figure out the effect of Mathnawi on our literature. The topic of our thesis is the life and works and tranferring the text to latin alphabet and scrutinization of the Ruhu 'I Mathnawi of Ismail Hakkı Bursevi whose work occupies an important place among the commentaries and translations of Mathnawi which is one of the sources that fed Turkish Literature. Our objective in preparation of this thesis is to help our old poetry be better understood and to meet Ruhu 'I Mathnawi, which is an important work in its are, with contemporary researhers and readers and to be thoroughly familiar with the thouhts of Ismail Hakkı Bursevi who affected the men of mysticism who came after him.