Eğitim programlarının etkinliğinin ölçümü: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Measurement of the effectiveness of the training programs: Application in banking sector
  1. Tez No: 135164
  2. Yazar: ECE ÇETECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
öz Değişen ekonomik süreç ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişim herkesin bilgiye kolayca ve son derece düşük bir maliyetle ulaşmasını sağlamaktadır. Böyle bir dünyada başarılı bir biçimde varolabilmenin ön koşulu yeni bilgilere hızla ulaşmak, bu bilgileri yaşama geçirmek ve sürekli gelişimi sağlamaktır. Günümüzde yaşanan bu hızlı değişimler organizasyonlar arasındaki rekabeti de arttırmıştır. Organizasyonların da bu rekabet içinde avantajlı konumda olması ve sürekli gelişimi için eğitimin önemi ve gerekliliği kendisini göstermiştir. Bu çalışmada eğitimin tarihçesi, tanımı, eğitim süreci, yetişkin eğitiminde kullanılan eğitim teknikleri ve eğitimin değerlendirilmesi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmanın amacı organizasyonlarda eğitimin etkinliğini incelemektir. Başka bir deyişle, bu çalışma eğitim faaliyetleriyle organizasyonun performansı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu uygulama için ileri sürülen hipotezlerden elde edilen bulgular sonuç bölümünde tartışılmıştır. Abstract The changing face of world economies and rapid advance in technologies enable all to reach information very fast and at minumum cost. The key to success in such a world is to reach information rapidly, use that information for daily business and maintain continuous development. The rapid developments taking place today gave rise to increased competition between organisations. Training and development emerged as the key to success within this competitive environment, in order to secure advantageous status, and continuous development. In this study, emphasis is given to the training history, meaning, training process, training techniques and training evaluation. The purpose of this study is to analyse the effectiveness of organizational training programs. In other terms, this study targets to determine the correlation between the training and subsequent performance of the organizations. The data obtained from the hypothesis are discussed in the conclusions section.
Özet (Çeviri)