Küçükkuyu ile Akçay arasında kıyı kullanımı ve planlaması
The Usage and the planning of the shore between Küçükkuyu and Akçay
- Tez No: 135163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz Küçükkuyu ve Akçay arası kıyı kullanımı ve planlamasının günümüzdeki genel durumunu, inceleme alanının fiziki ve beşeri potansiyelini açıklamak amacıyla yapılan bu çalışmada, inceleme sahasının genel coğrafi özelliklerini ve sahadaki arazi kullanımı hakkında bilgiler verilmiş ve fiziki koşullar ile beşeri özellikler değerlendirilmeye çalışılmıştır. İnceleme alanının içinde bulunduğu doğal ortam her şeyden önce insan topluluklarının yaşayabileceği elverişli bir mekan yaratmış, tarihin ilk çağlarından beri de insan toplulukları bu mekan içinde sahanın koşularına uyabilecek yerleşmeler kurmuşlardır. İnceleme alam günümüzde son derece temiz ve kullanıma uygun kıyılara sahiptir. Ancak beşeri faktörlerin bu kıyılara yoğun talepleri sonucu doğal ortamda bir takım bozulmalar meydana gelmiştir. Sahada yoğun olan zeytinlikler tahrip edilerek bunların yerine yeni konut alanları inşaa edilmiştir. İnceleme alanında yer alan antik kent kalıntıları, tahrip edilen zeytinlikler bilinçsiz kullanıma maruz kalması nedeniyle, kıyı şeridi ve zeytinlikler kontrol altında tutulmalı, kıyı kullanımıyla uyuşmayan uygulamaların için gerekli tedbirler alınarak önü kesilmelidir. ABSTRACT In this work, which is prepared to explain the general condition of the usage and planning of the shore between Küçükkuyu and Akçay today (and), the physical and human potential of the investigation area informations about the general geographic properties of the investigation area and the usage of land in the field have been tried to be evalvated. The natural environment, in which the investigation area takes place, first of all, has created a convenient place where human beings can live, since the first ages human beings have settled down in these places, though. Tuday, the investigation are has extremely clean and usable shores. Howevwe, as a reason of the human factor's intense reguests some of the parts have been spoiled. The intense olive groves in the area have been destroyed and instead of these, new residen tal areas have been constructed. Antique city remainders in the investigation area, ruined olive groves, due to unconsaous usage, the shore and the oil groves must be kept under control, the necessary precautions must be taken for the actions that don't agree with the shore usage. I
Özet (Çeviri)