XVII ve XVIII. yüzyıllarda Garb Ocakları'nın Avrupa ülkeleri ile siyasi ve ticari ilişkileri
The political and economic relationship between Ottoman western provinces and western Europe countries in 17 th and 18 th centuries
- Tez No: 135203
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
öz XVII ve XVffl. yüzyıllann Akdeniz haritasına bakıldığında Osmanlı Devleti ile Batı Avrupa ülkeleri arasında denizlere hakim olma mücadelesi içinde Garb Ocaklan'nm siyasî ve ekonomik bakımdan güçlendiği görülmektedir. Akdeniz'deki bu güç üçgeninin tarafları arasında çeşitli münasebetler kurulmuştu. Avrupa ticareti, Garb Ocakları korsanlığı, Osmanlı Devletinin Avrupa ile kurduğu dostluk ilişkileri ve tarafların ekonomik ve siyasî çıkarları bu ilişkinin diğer boyutlarım oluşturuyordu. Batı Avrupa ülkeleri ile Garb Ocakları arasındaki her türlü münasebet Osmanlı Devleti'nden uzak değildi. Bu tezde bir ülkeyi değil bir bölgeyi ilgilendiren bu önemli ve geniş konu, Osmanlı Devleti'nin dış ilişkileri ile ilgili kayıtların bulunduğu Düvel-i Ecnebiye Defterlerine göre ele alınmaya çalışılmıştır. ABSTRACT When we look at the map of Mediterranean in 17th and 18th centuries, we can see the importance of the Ottoman Western Provinces that have grown within the competition between the West Europe Counties and the Ottoman Empire for dominate the sea. There were various relations between the sides of this triangle of power in Mediterranean. The European trade, the freebooters of the western Provinces, the friendship between the Ottoman Empire and European Countries and the economic political advantages of these regions had defined the other characteristics of this relationship. Every relation between the Western Provinces and Western Europe was not away from the Ottoman Empire. That wide and significant matter that concerns not only an odd country but also a whole region was taken for research in accordance with the logbooks of Foreign Countries in the Ottoman Archives. m
Özet (Çeviri)