Yatırım projelerinin incelenmesi ve örnek olay çalışması
The Research of investment projects and an example case study
- Tez No: 135204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz Sermaye yatırımları bir ülkedeki ekonomik ve sosyal gelişmenin temel unsurlarından biridir. İyi etüd edilmiş bir yatırım projesinin hayata geçirilmesi işletmelere katkıda bulunacağı gibi ülke ekonomisini de olumlu etkileyecektir. Yatırımların istikrarsız, yanlış metodlarla uygulanması yatırımı yapan işletmeleri darboğaza götüreceği açıktır. Bu sebepledir ki ülkemiz gibi gelişmekte olan bir ülke için yatırımlar çok daha büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma ile yatırım projelerinin ekonomik ve teknik yönlerinin irdelenmesi amaçlanmıştır.“Yatırım Projelerinin İncelenmesi ve Örnek Olay Çalışması”adlı bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yatırım, proje kavramlarına açıklık getirilmiştir. İkinci bölümde özellikle projenin hayata geçirilmeden önce çok iyi etüd edilmesi gereken pazar araştırması, kapasite ve kuruluş yeri seçimi konulan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yatırım projelerinin teknik yönleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde yatırım fînansal yönden ele alınmış, maloluş değerleri belirtilmiştir. Beşinci bölümde ise yatırım projelerinin değerleyip sıralamak için gerekli olan verilere ve proje değerlendirme tekniklerinden en çok kullanılanlara değinilmiştir. Altıncı bölümde ise bir örnek uygulama örneği incelenmiştir. ABSTRACT Capital investments in any country show the economic and social development. A good research of investment projects will effect both the enterprises and the country economy positively. But unstable investment or applied with incorrect methods will cause crisis for the companies. That's why the investments are very important for the countries under development like our country. This thesis, which called“Yatırım Projelerinin İncelenmesi ve Örnek Olay Çalışması”, consists of six sections. In the first section, main concepts about investment and projects are explained. In the second section, the concepts especially the research before the investment market research, the capacity and foundation place choice are explained. In the third chapter, the technical analysis about the application of the projects is discussed. The financial side of the investment projects and the costs of the investments are discussed are in the fourth chapter. In the fifth section the evaluation of investment projects are mentioned. In the last section, application of a sample of an investment project is.given to explain the theoretical approach clearly.
Özet (Çeviri)