The Analysis of view of history in Ortega Y Gasset
Ortega y Gasset'de tarih görüşünün analizi
- Tez No: 135202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz Bu çalışmanın içeriği, Ortega y Gasset' in insan, toplum ve tarih anlayışları üzerine odaklanan incelemelerden meydana gelmektedir. Göz önüne alınması gereken her kavram ve yaklaşım tarzı analitik yöntemle değerlendirilecektir. Düşünürün insan, toplum ve tarih üzerinde dile getirdiklerini ve ortaya çıkan temel kavramları ağırlıklı olarak kendi eserlerinden aktarmalar yoluyla tartışacağımız gibi, Ortega' nın öğretilerini konu alan yazarların çalışmalarına ve düşünce akışının bizi taşıdığı noktaların gerektirdiği ölçüde, felsefe ve edebiyat tarihinden bazı düşünürlerin görüşlerine de yer vereceğiz. Ortega' nın eserlerini elimizden geldiğince, yaşadığı ortamın ve dönemin genel sosyal, politik ve entelektüel karakteristiğini aklımızın bir köşesinde tutarak değerlendirmeye çalıştık. Fakat asıl amacımız, ortaya konulan görüşleri irdelemek ve öğretinin tutarlılık tablosunu denetlemeye çalışmaktır. ABSTRACT This thesis concentrates on the thoughts of Ortega Y Gasset on human, society and history. The concepts and approaches that we should take into account will be evaluated on the basis of analytical method. We will argue, his thoughts and conceptions ihat he put forward on human, society and history on the basis quotations we employed from his work; in addition to that we will include the work of writers who studies on his work and depending on Ortega' s thoughts we will drift on and make use of the views thinkers in the history of philosophy and literature. We tried to evaluate as far as we could, his work, bearing in mind the characteristics of intellectual, social and political environment of his time and conditions. However, what we have essentially focused on was to analysis his thoughts and examine whether or not his views are coherent as such.
Özet (Çeviri)