Türk sinemasında korku filmi yaratım ve üretim sorunları
Production and creation problems of the horror film on the Turkish cinema
- Tez No: 135206
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN GÜNDEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 284
Özet
oz Bu çalışmada Türk sinemasında korku filmi yaratım ve üretim sorunlarının neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız öncelikle korkunun ne olduğu sorusundan yola çıkarak, hem Batıda hem de Türk kültür ve sanatında korku nesnelerinin neler olduğunu ve nasıl ifade edildiklerim anlatmıştır. Daha sonra Türk sinemasında Batıdaki anlatım tarzıyla bir korku filminin olup olmadığı tartışılmış, neticeyi somut olarak göstermek amacıyla, az sayıda yapılmış uyarlama niteliğindeki Türk korku filmleri özetle anlatılıp, örnek olarak da Şeytan filminin orijinaliyle karşılaştırmalı incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, kaynağını Batının anlatım geleneğinden alan korku sinemasının, dini inançlarından edebiyat ve sanat anlayışına, toplumsal yaşayışından bireyi algılayışına, ekonomik varlığından eğitim düzeyine kadar bir çok yönüyle Batılı ülkelerden farklı olan Türkiye'de, Batılı anlamıyla varolamayacağı sonucuna varılmış; ancak kendi kültürümüze ait imgelerin daha yaratıcı bir süreçten geçerek kullanımıyla yerli bir korku filminden söz edilebileceği belirlenmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study,it means to determine what is the product and creative problem of Turkish horror film. Especially our study which starts from what is the fear, says what is the object of the fear and how to call it, either on the West or on the Turkish culture and art. Second step, there is discussion if it is horror film or not with telling style in the West on the Turkish film sector, it means to reach, the result clearly, it says summary of the few Turkish horror film which is modified. At the end of this study, the horror film takes it, is source from the telling tradition of the West, from religion trusting to look out and literature, from social way of living to personal perception, from economic situation to education level all point of the view Turkey is different from the west countries, there is agreement to Turkey is not existence to meaning west countries, but it is understanding to can say own traditions image must be passed creative process for a domestic horror film. IV