2000 sonrası Türk sineması korku film türünde mitler
Myths genres of horror in The Turkish cinema since 2000
- Tez No: 604969
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Toplum; insanların içerisinde yaşadığı doğadan etkilenerek, bilim ve bilimin getirdiği yeniliklerle, zaman ve mekan bağlamında yaşam koşullarının değiştiği, bir kültürdür. Toplum ile kültür arasında mitler bir araçtır. Mitler, tarih boyunca söz konusu olan kültürü şekillendiren anlatılar olarak yer alır. Mitlerin yarattığı etkiler; kolektif bellekte tarih boyunca süregelmektedir. Mitler, geçmiş ile şimdiki arasında bir iletişim aracı olarak bilimsel çalışmalara kaynaklık eder. 19.yy.'da mitler üzerine yapılan araştırmalardan biri; mit anlatılarındaki işaretlerle ve sembollerle toplumun ortak mit dilinin yapısı incelenerek, arketiplerin ortaya çıkması sağlanmaktadır. Her bir arketipin temsil ettiği mitler bulunmakta ve söz konusu bu mitler sinemaya temsili olarak uyarlanmaktadır. Toplumun tarihsel süreç içerisindeki etkileri Türk sinemasının türlerini belirlemesine kaynaklık ederek, alt tür olan ve geç dönemde görülen korku film türünü oluşturmaktadır. Postmodernizmin toplumu sosyo-kültürel olarak değiştirmesi ve sinemadaki tecimsel kaygıların artmasıyla birlikte korku film türü de etkilenmektedir. 2000 öncesi ve 2000 sonrası Türk sineması korku film mitleri arasında farklılık bulunmaktadır. Postmodernist toplumun antropolojik değerlerini tekrar yönetmeye başlayan din ideolojisi, geleneksel dönemden farklı bir biçimde ele alınarak, korku film türünün içerisinde yer alan arketipler ve mit temsilleriyle, kendine yeni bir sinema dili yaratır. Söz konusu olan bu çalışma 2000 sonrası Türk Sineması korku film türünde yer alan mit temsillerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Society; it is a culture in which living conditions change in the context of time and space by being influenced by the nature in which people live and with the innovations brought by science and science. Myths between society and culture are a tool. Myths have taken part as narratives that have shaped the culture in question throughout history. Effects of myths; in the collective memory in continues throughout history. One of the researches on myths in the 19th century; The signs and symbols in the myth narratives are examined by examining the structure of the common myth language of society and the emergence of archetypes. There are myths that each archetype represents and these myths are adapted to the cinema as a representation. The effects of the society on the historical process are the sub-genre and the horror film genre seen in the late period. As postmodernism changes society socio-culturally and commercial concern in cinema increase, horror film genre is also affected. There are diffirences between the pre-2000 and post-2000 Turkish cinema horror film myths. The ideology of religion, which has begun to re-direct the anthropological values of postmodernist society, is handled in a different way from the traditional period, creating and using the archetypes and myth representations within the genre of horror movies in their own language. This study deals with the myth representations of the post- 2000 Turkish Cinema horror film genre.