Yabancı dil olarak Almanca öğretiminde sözcük öğretimi ve yeni yönelişler
Worter lehren und neue aspekte beim lehren deutsch als fremdsprache
- Tez No: 135207
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Oz Küreselleşen, devamlı değişen dünyamızda, bir yabancı dil bilmenin önemi gittikçe artmaktadır. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemiz, Avrupa Birliği 'nin eşiğinde ve dünyanın gözü önünde yabancı dil sorununu çözmeye çalışıyor. İngilizce'nin -iş için- önemini göz önünde bulunduran halkımız, yıllarca İngilizce'ye yönelmiştir. Ancak gerek ikinci bir yabancı dil talebinin giderek daha yüksek bir sesle dile getirilmesi, gerekse Almanca'nın Kıta Avrupa'sında hakim dil olması, Almanca'yı önemli bir yere getirmiştir. Avrupa Birliği yurttaşları, anadillerinin yanında iki ayrı yabancı dili de bilmelidirler. Türkiye'de de hem iş dünyasında, hem de bilim çevrelerinde ikinci yabancı dil bilgisi tercih edilmektedir. Türkiye -Avrupa ve Türkiye -Almanya ilişkilerini göz önüne aldığımızda, ülkemizde Almanca 2. yabancı dil olarak birinci sıraya yükselmektedir. Özellikle iş dünyasında Almanca bilmenin önemi büyüktür. Eğitim kurumlarımızda ise Almanca'nın bugüne kadar hak ettiği yeri alamamış olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda, kendilerini gerçekleştirebilmek için, birinci ya da ikinci yabancı dil olarak, ülkemizde yetişkinler üniversitelerde veya özel dil kurslarında Almanca'ya başlamak, hatta Almanca bilgilerini geliştirmek için derslere katılmaktadırlar. Yetişkin insanların, bu dili öğrenmeye fazla zaman ayıramayacaklannı da dikkate alarak, Almanca öğrenmeyi kolaylaştırmanın ve hızlandırmanın yollarını bulmak zorunda olduğumuzu söylemeliyiz. Bir dilde, dilbilgisini öğrenmenin yanında, sözcük bilgisini de edinmek, uzun ve zorlu bir çaba gerektiriyor. Bu çalışmanın konusu, yabancı dil kurslarına katılan yetişkinin sözcük bilgisi edinmesinde, kendi kendine çalışabileceği tekniklerin sunulması ve sözcük bilgisini biçim, anlam ve kültür yönünden aktarmanın yollarını sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract In our globalizing- continuously changing world, the importance of knowing a foreign language is continuously gaining importance. Our country that has a young population is at the threshold of European Union and trying to solve the foreign language problem in front of whole world. Our people who take the importance of knowing English for“business”had been inclining towards English for many years. However, either for the demand for a second foreign language or the dominance of the German in the continental Europe had brought the German language in an important point. The citizens of the European Union should know two different foreign languages besides their mother tongues. In Turkey, either in business world or in among scientists a second language is preferred. When we take the Turkey- Europe, Turkey- Germany relationships into the consideration, Germany reaches to the first order. Especially in business world, knowing German is so important. In our education foundations, German language could not get the place that it deserves till today. In this point of view, in our country, the adults,who want to improve themselves, begin to German courses either as a first or as a second language in university or foreign language courses. We should say that we should find methods to make the learning of German easier and faster by taking into consideration the grammatical difficulties that the adult people can not spend much time for learning this foreign language. In a foreign language, besides learning the grammatical methods, obtaining vocabulary knowledge requires a long and hard effort. The subject of this study is to provide tecliniques of learning vocabulary for an adult who attends to a course for learning a language and provides the methods for transferring the vocabulary either in aspect of culture or meaning.