Mustafakemalpaşa (Kirmasti)'nın geçmişten günümüze şehirsel gelişimi
Urban development of Mustafakemalpaşa (Kirmasti) from past to present
  1. Tez No: 135214
  2. Yazar: DERYA VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. YAŞAR HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Tez konusu olarak Mustafakemalpaşa'nın seçilmesinde en önemli nedenlerden biri, eski çağlardan günümüze kadar Güney Marmara Bölümünü Ege Bölgesinin öneli merkezlerine bağlayan işlek yol üzerinde olmasındandır. Bu çalışmada Mustafakemalpaşa'nın neden burada kurulduğu, tarih boyunca varlığını nasıl sürdürdüğü (şehrin tarihi coğrafyası), günümüzdeki gelişmeleri (şehirsel fonksiyonları, plan özellikleri, iş ve ikametgah alanları, şehir çevre ilişkileri, şehirsel sorunlar) üzerinde durulmuştur. Bütün bunları yapabilmek için önce tarihsel kaynaklar taranmış, sonra da yöreye giderek yerel yetkililerden bilgi alınmış, alınan bu bilgiler doğrultusunda da saha çalışmaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların en önemlilerinden biri şehrin ticari hinterlandını saptayabilmek için ticaretle uğraşan meslek gruplarıyla yapılmış olan çalışmadır. Ayrıca Mustafakemalpaşa'nın 1920'li yıllarına ait resimlerin bulunması şehrin dünüyle bugününün kıyaslanması adına önemli bir veri sağlamıştır. Yapılmış olan bu çalışmalar 1999-2001 yılları arasında olup, tezin içeriğindeki bazı değerler 1995 yılına aittir. Bunun nedeni de güvenilir kayıtların en sonuncusunun 1995 yılına ait olmasındandır. Bu çalışmaların ışığı altında aşağıda Mustafakemalpaşa'nın dünü ve bugününe ait gözlemlerle birlikte geleceğiyle de ilgili önerilerimizi bulacaksınız. ABSTRACT One of the most important reasons for why Mustafakemalpaşa has been chosen for this thesis is that it is located on the main road which connects the Southern Marmara Region to the centers in the Aegean Region. This study concentrates on why Mustafakemalpaşa was founded on its present site, how it existed throughout history (the historical geography of the city), and its present situation (its urban functions, layout features, business and residential spaces, urban-environmental relations, and urban problems). To attain this, historical resources have been scanned and afterwards, by visiting the city itself, information in
Özet (Çeviri)
oz Tez konusu olarak Mustafakemalpaşa'nın seçilmesinde en önemli nedenlerden biri, eski çağlardan günümüze kadar Güney Marmara Bölümünü Ege Bölgesinin öneli merkezlerine bağlayan işlek yol üzerinde olmasındandır. Bu çalışmada Mustafakemalpaşa'nın neden burada kurulduğu, tarih boyunca varlığını nasıl sürdürdüğü (şehrin tarihi coğrafyası), günümüzdeki gelişmeleri (şehirsel fonksiyonları, plan özellikleri, iş ve ikametgah alanları, şehir çevre ilişkileri, şehirsel sorunlar) üzerinde durulmuştur. Bütün bunları yapabilmek için önce tarihsel kaynaklar taranmış, sonra da yöreye giderek yerel yetkililerden bilgi alınmış, alınan bu bilgiler doğrultusunda da saha çalışmaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların en önemlilerinden biri şehrin ticari hinterlandını saptayabilmek için ticaretle uğraşan meslek gruplarıyla yapılmış olan çalışmadır. Ayrıca Mustafakemalpaşa'nın 1920'li yıllarına ait resimlerin bulunması şehrin dünüyle bugününün kıyaslanması adına önemli bir veri sağlamıştır. Yapılmış olan bu çalışmalar 1999-2001 yılları arasında olup, tezin içeriğindeki bazı değerler 1995 yılına aittir. Bunun nedeni de güvenilir kayıtların en sonuncusunun 1995 yılına ait olmasındandır. Bu çalışmaların ışığı altında aşağıda Mustafakemalpaşa'nın dünü ve bugününe ait gözlemlerle birlikte geleceğiyle de ilgili önerilerimizi bulacaksınız. ABSTRACT One of the most important reasons for why Mustafakemalpaşa has been chosen for this thesis is that it is located on the main road which connects the Southern Marmara Region to the centers in the Aegean Region. This study concentrates on why Mustafakemalpaşa was founded on its present site, how it existed throughout history (the historical geography of the city), and its present situation (its urban functions, layout features, business and residential spaces, urban-environmental relations, and urban problems). To attain this, historical resources have been scanned and afterwards, by visiting the city itself, information inhas been collected from local authorities; finally, field studies have been carried out based on these information. One of the most important of these studies - with the aim of determining the commercial hinterland of the city - is the one based on the professional commutinities engaged in trade. In addition, the discovery of the photographs pertaining to the 1920s of Mustafakemalpaşa has provided crucial data for the comparison of its past and present. The studies for this thesis have been carried out between the years 1999 and 2001. However, some data belong to the year 1995. This is because the last reliable data are those dating back to 1995. Under the light of these studies will be found observations on the past and present of Mustafakemalpaşa besides our suggestions as to its future. iv