Bursa ilinde yeşilkurt ( Heliothis armigera ( Hübn. ), Lepidoptera = noctuidae )'un biyolojisi üzerinde araştırmalar
Researches on biology of tomato fruitworm ( Heliothis armigera ( Hübn. ) lepidoptera = Noctuidae in Bursa province
- Tez No: 33831
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bursa'da 1992-1993 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada Yeşilkurt { Heliothis armigera (Hübn.)} 'un kısa morfolojisi ve biyolojisi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Çalışmalar doğal koşullarda ve laboratuvarda 25 ± 1 "C sıcaklık, %65 ± 5 orantılı nem ve 16A:8K fotoperiyot koşullarında yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonunda: H^. armigera'nın Karacabey Mustafakemalpaşa, Bursa (Merkez), Yenişehir ve İznik'deki domates ve Bursa (Merkez) 'daki tütün alanlarında bulunduğu, larvaların 6 ev re geçirdiği, toprakta 7.1 ± 2.58 cm derinlikte pupa olduğu, top rakta pupa döneminde diyapoz halinde kışladığı. Mayıs basında ergin çıkışlarının başladığı, dişi kelebeklerin Mayıs ortalarına doğru konukçu bitkilere yumurta koyduğu, bir dişi kelebeğin toplam 954 ± 403.52 adet yumurta yumurtladığı ve bu yumurtaların %58'nin açıldığı ve Bursa'da kışlayan döl haricinde 3 döl verdiği belirlenmiştir. Denemenin yapıldığı laboratuvar koşullarında bir dişi kelebeğin toplam 678 ± 492.53 adet yumurta yumurtladığı ve yumurtaların %57' sinin açıldığı, 1 dölün 36 günde tamamlandığı saptanmıştır. Ayrıca cinsel oranın plarda 1.0:1.07 (dişi.-erkek). erginlerde 1.0:1.08 (dişi: erkek) olduğu, larvaların birçok sebze ve yabancı ot ile bazı tarla ve süs bitkileri ile beslendiği ve larva-pupa parazitoidi olan Tachina ( Echinomyia) magnicornis Zetterstedt tarafından parazitlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which was conducted in Bursa between in 1992 and 1993, researches were carried out on the brief morphology and biology of tomato fruitworm ( H. armigera ). The studies were carried out under natural conditions and in laboratory at 25+1 "C temperature, 65 ± 5 % RH and 16L:8D photoperiod. At the end of the studies, it was determined that H. armigera existed in tomato fields of Karacabey, Mustafa kemalpaşa, Bursa (Centrum), Yenişehir, îznik and in tobacco fields of Bursa (Centrum), the larvae passed through 6 stages, became pupae at 7.1 ± 2.58 cm deep in the soil, overwintered in the soil in diapause state at the pupal «stage, the adults began to emerge in early May, the female moths lay their eggs on the host plants about mid-May, a female individual laid 954.7 ± 403.52 eggs' in total and 58% of these eggs cracked and gave 3 generati ons except with the overwinterd generation in Bursa. In laboratory experiments, it was observed that a female laid 678 ± 492.53 eggs and 57% of them cracked and the life cycle of an generation was completed in 36 days. Moreover, it was determined that the sexual ratio was 1:1.07 (female :male) in pupae, whereas this was 1:1.08 (female :mal e ) in adults, the larvae fed on many vegetables, weeds and some field and ornamental crops and was paras i ted by Tachina (Echinomyia) magnicornis Zetterstedt a larvae - pupae parasitoid.