Sermaye şirketlerinde kar dağıtımı ve vergilendirilmesi
Profit distribution and taxtation of it in corporation
- Tez No: 135215
- Danışmanlar: PROF. DR. YENAL ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
oz Sermaye şirketlerinde kâr dağıtımı ve vergilendirilmesi konu başlıklı olan tezin oluşturulmasında öncelikli olarak yüksek lisans tezi olma amacının dışına çıkılmama perspektifi ile hareket edilerek temel bazı hususlar irdelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, öncelikli olarak dağıtıma konu olacak olan kâr kavramının muhasebe ve hukuk bilimi anlamında kuramsal değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken belirtilen bilim dalları ölçütlerine göre kâr ile dağıtılabilir kâr kavramının ne olduğu ortaya konulmuştur. Kâr dağıtımının hukuki boyutu ve değerlendirilmesi kapsamında ise öncelikle Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu ile getirilen düzenlemeler ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Bu bağlamda, incelemeler yapılırken sermaye şirketlerinin kâr dağıtımı prosedürü özellikle anonim şirketler esas alınmak üzere Türk Ticaret Kanunu üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Anılan kanun ile getirilen düzenlemeler belirlendikten sonra, Sermaye Piyasası Kanunu'na tabi olan anonim şirketler bakımından Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu bir bütün olarak değerlendirilerek kâr dağıtımının değişik bir perspektifi irdelenmiştir. Yine bu bağlamda kâr dağıtımını doğrudan etkileyen bir yapı olan yedek akçe kavramı da ayrıntılı olarak incelemeye çalışılmıştır. Hukuki boyut anlamında yapılan değerlendirmenin ikinci eksenini ise vergilendirme oluşturmaktadır. Her dağıtımın vergilendirilmesi hususiyeti gerek kârı dağıtan kurumlar gerek kârı alan ortaklar bazında ayrı ayrı ve detaya inilecek şekilde araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde genellikle halen yürürlükte olan mevzuat hükümleri doğrultusunda açıklama yapılmıştır. Son olarak kâr dağıtımı olgusunun ekonomik etkileri oldukça genel olarak değerlendirilmiş ve özellikle vergisel düzenlemelerin bu etkiler içindeki payı belirlenmeye çalışılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While writting this thesis, which has a heading as“Profit Distribution and Taxtation of it in Corporation”, some fundamental issues had been dealt under the perspective of not going out of writing a graduate level thesis. Under this direction, first of all theoritical evalutaion of the notion of distributiable profit had been carried out according to sciences of Accounting and Law. While this evaluation is being made, the notions of profit and distributiable profit had been explained according to the criteria of above mentioned disciplines. In respect to legal dimention and evulation of Profit distribution, firstly regulations made by Turkish Commerce Act and Capital Market Act had been examined to a great detail. In that respect, the prosedüre of profit distribution in joint-stock companies had been evaluated a core issue and the focus had been put on Turkish Commerce Act. After mentioning the regulations introduced by afore mentioned Act, in respect to joint-stock company which is under the provisions of Capital Markets Act, Turkish Commerce Act and Capital Markets Act had been evaluated as a whole and profit distribution had been handled with a different prespective. Again in that respect the notion of reserves, which has a direct impact on profit distribution had also been evaluated to a great detail. The second aspect of evaluation in regard to legal dimensions is taxation. The issue of taxation of every kind of distribution, on the base of both the firm which is distributing the profit and the shareholders who are getting the dividents, had been investigated by dealing with every detail of the topic. While making evaluations, the current regulations had been taken into consideration As a last point, economic effects of the notion of profit distribution had been dealt with generally and especially the share of the impact of tax regulations had been tried tobe determined.