Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankalarda insan kaynakları planlaması ve personel seçim süreci
Human resources planning and recruitment process in foreign capital banks in Turkey
- Tez No: 135236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Günümüz dünyasında, gelişen teknolojinin etkisiyle, üretim ve yönetim sistemlerinde sürekli bir değişim ve gelişim yaşanmaktadır. İşletmeler de bu değişiklikleri bünyelerine adapte ederek üretimlerini, satışlarını, sundukları hizmetleri yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda tanıtmak, üstünlüklerini göstermek amacındadırlar. Her işletmenin aynı düşünceyi paylaşmasıyla, piyasalarda üretim ve hizmet sektöründe yoğun yaşanan bir rekabet ortamı yaratılmış olur. Yaşanan rekabet ortamında, işletmeler hayatta kalabilmek için üretim kalitesini yükseltmek, verimliliği arttırmak, ürün çeşitliliğini yakalamak zorundadırlar. Bunu gerçekleştirebilmek için de teknolojinin bütün imkanlarından yararlanmak zorundadırlar. Bu anlayışla, işletmeler rekabeti sağlayacak yeni teknolojiye ve bu teknolojiyi kullanacak olan insan kaynaklarına ihtiyaç duymaktadırlar. Yeni teknolojinin meydana getirilmesi ve kullanılması doğrudan doğruya insan faktörüne bağlı olduğundan, diğer işletmelerle rekabette başarıya ulaşabilmek için insan kaynağına yatırım yapmak son derece önemlidir. Bu yatırımda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, doğru iş için doğru kişiyi seçebilmektir. Seçilen kişinin kurum kültürüne ve belirlenen politikalara uyumlu çalışmasıyla verimliliğin arttırılması ve işletme hedeflerinin daha kolay yakalanması mümkün olacaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, there happen a continuous change and improvement in the production and management systems due to the improvements in technology. Organizations, by adapting these changes to their bodies, aim at introducing their products, sales and services within domestic and international markets and also aim at showing their superiority. With all organizations sharing this opinion, an intensive competition in production and services sector starts. Within this competition environment, organizations have to improve the quality of their products, increase their productivity and product variety so as to survive. Inorder to achieve these, the organizations have to make good use of technology. Thus, the organizations are in need of technology and human resources to use this technology for competing. Since creating new technology and using this technology are directly related to human factor, it is very important to invest on human resources to be successful İn competing with other organizations. The most important factor for this investment is to choose the right person for the right place. It will be easier for the organization to improve its productivity and reach at its targets with the selected person working in line with the norms and aimed targets of the organization. rv