İşletmelerde kariyer planlaması olgusu ve kariyer planlaması konusunda bankacılık sektöründe yapılan bir araştırma
Career planning fact in the companies and a research about career planning in banking sector
- Tez No: 135235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDEKİ KARİYER PLANLAMASI OLGUSU VE KARİYER PLANLAMASI KONUSUNDA BANKACILIK SEKTÖRÜNDE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA A. KÜRŞATGÖZAYDIN İstetme Anabifim Dalı İnsan Kaynaklan Yönetimi Bilim Dalı İstanbal Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2002 Danışman : Doç. Dr. Ahmet Cevat ACAR Türkiye'deki işletmeler için Kariyer Planlaması yeni bir kavramdır. Bu nedenle, ülkemizdeki kariyer planlaması çalışması yapan şirket sayısı da azdır. Yöneticilerin de, bu konularda bilgi eksiklikleri dikkat çekmektedir. Kariyer planlamasına ilişkin çalışmaların, ülkemizde bankacılık sektöründe ciddi biçimde ele alındığı gözlenmiştir. Bu sebeple, uygulama çalışması bankacılık sektöründe yapılmış bulunmaktadır. Şüphesiz ki, şirketleri başarıya taşıyacak olan en önemli kaynak insandır. Bu kaynağın etkin ve verimli kullanımı için kariyer planlaması gerekli ve zorunludur. Şirketin îşgörene kariyer planlaması konusunda yeterli desteği vermesi, şirketin etkinliğini arttıracağı gibi, işgöreninde motivasyonunu kuvvetlendirecektir. Şirketlerin insan kaynağından gerekli verimi elde edebilmesi için, kariyer planlaması konusuna gereken önemi vermeleri gerekmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CAREER PLANNING FACT IN THE COMPANIES AND A RESEARCH ABOUT CAREER PLANNING IN BANKING SECTOR Career Planning is a new concept for the Turkish companies. Due to this, the number of Turkish companies making an effective Career Planning Study is considered to be very few. It is noticed that the managers are also lack of knowladge about this subject. It has been observed that in Turkey, studies concerning the Career Planning are effectively handled in the Banking Sector. For this reason, I have made the Application Study on the Banking Sector. Without any doubt, the most important resource that will bring the success to the companies is the“ Human Resource ”. Career Planning is necessary and compulsory in order to use the subject resource effectively and efficiently. If the company gives the necessary support on Career Planning, this will increase the effectiveness and efficiency as well as the motivation of the employee. In order to obtain the wanted efficiency from the Human Resource, the companies must give the ultimate importance on the subject“ Career Planning ”. So this will help them to enable to obtain the wanted ultimate success from their employees. m