Yanya valisi Tepedelenli Ali Paşa ve emlakı
  1. Tez No: 135240
  2. Yazar: ENTELA MUCO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
oz XIX. Yüzyılda Tepedelenli Ali Paşa'nın gerek siyaseti ve gerekse güçlü kişiliği ile Yanya eyaletinde vali olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmamızda Ali Paşa'nın hayatı, ailesi ve faaliyetleri üzerine durduk. Yanyadaki çiftliklerini ve bu bağalında ekonomisi, inceledik. Böylece sosyal ekonomik yapısı göz önünde bulundurarak bu çiftliklerin yayılış sebeplerini ortaya koyduk. Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Arnavutluk bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü arşivinden temin edilen dokümanlardan hareketle hazırlanan bu çalışmalar konu hakkında yapılmış orijinal bir çalışmadır. ABSTRACT In the XIX. Century, Ali Pacha Tepelena became the governor of Janina due Province to his strong personality and diplomatic skills. In this work, we dealt with the life of Ali Pacha, his family and activities; studied the forms in Janina and its economy. Thus we were able to demonstrate the purposes of their expansion, having regard to the social and economic structure of their these forms. This original study is based on the documents, obtained from the the Ottoman Archives of the Prime Ministry and History Institute Archives of the Albanian Academy of Sciences. Ill
Özet (Çeviri)