Değişim mühendisliği sürecinde insan kaynakları
  1. Tez No: 135241
  2. Yazar: İHSAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Globalleşen dünya koşullarında eski yönetim teorileri artık terk edilmeye başlanmıştır. Modern yapılara sahip yönetim anlayışlar işletmelerde basan kazandıkça bu sistemlere yönelme de o denli yoğun olmaktadır. Değişim mühendisliği işletme bünyesinde kısa dönemde çarpıcı değişimleri hayat geçirme amaçlıdır. Ancak değişimin temelinde insan faktörü yattığından insan kaynaklan yönetimiyle uyumlaşması gereklidir. Tez dahilinde eski yönetim teorilerinin evrimi ve değişim mühendisliğinin ana kavramlanna değinilmiş, insan kaynaklan yönetiminin değişim çabalanndaki katkıları vurgulanmıştır. Son kısımda ise üretim sektöründeki bir işletmede değişim mühendisliği uygulamaları ve insan kaynakları yönetiminin uygulamadaki faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
New global system has been began to forsake old managing systems on the company's line. In to day's views economic conditions company's need more flexible and more enterprising managing system and there are lot of desires to apply those theory's who saw the success them. Re-engineering is one of the most topical managing system which target gets big variation in shorter time on the companies. Achieving success in re-engineering system dependents on take into consideration human act's. So re-engineering system must give to place human resource management's topics in its system. This thesis shows us old system theory's problems and their historical developments. At same time that study touch and put out re-engineering main lines and human management effect on results. In the last chapter on study had been tested applicability this new theory on firm which takes place in private sector.