Samel P. Huntington'in Medeniyetler Çatışması ve Çağdaş Dünya Düzeninin Yeniden Oluşumu adlı yapıtındaki tezlerin savaş kavramı açısından incelenmesi
An Analysis from a war perspective of the theses in Samuel P. Huntington's Clash of Civilizations and the Remaking of World Order
- Tez No: 135271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
öz Çağdaş dünya olaylarım bütüncül bir bakış açısı ve tek bir argüman çerçevesi içinde kavramaya çalışan Huntington'm temel bir varsayımı, tüm tezinin dayanak noktasıdır. Bu varsayım,“kendimi, olmadığım şeye duyduğum karşıtlık ve nefretle tanımlayabileceğim”dir.“Ben/biz”in bu şekilde kendini gerçekleştirebileceği birimler ise uygarlıklardır. Dolayısıyla, uygarlıklar günümüz dünyasının temel çatışma eksenini oluşturmaktadır. Çokuygarlıklı bir dünyada Batı uygarlığı, dünyanın geri kalan tüm uygarlıkları karşısında farklı değerlere sahiptir, bu değerler evrensel değildir, batıya özgüdür. Bu çerçevede, Batılılaşma ile modernleşme de aynı şey değildir, yani modernleşerek de Batılı olunamaz. Mevcut çatışmalar ve anlaşmazlıkların tümü bu farklı değerlere sahip uygarlıklar arasında ve tam da değerlerinin farklılığı yüzünden olmaktadır. Bu tez kapsamında, Huntington'm temel öncülünün, Hegel'i Aristo'ya bağlayan bir felsefe dizgesi içinde gelişen ontolojik bir söylemin kısmen vulgarize bir devamı olduğu ve bu söylemin kendiliğinden sonucunun, Huntington'm iddiasının aksine savaş olasılıklarının güçlendirdiği üzerinde durulacaktır. Bu söylem zorunlu olarak kapalı bir devre oluşturmakta, yani söylemin içselleştirilmesi durumunda zaten çatışma kendiliğinden kaçınılmaz olmakta, söylem yeniden üremektedir. Yine, Huntington'm uygarlıkların tanımının dayandığını iddia ettiği kaynaklara ilişkin yaptığı değerlendirmelerin genel olarak yüzeysel, kimi zaman bir hayli tarafgir bazen de düpedüz gerçekdışı olduğunun sergilenmesi tezin bir parçasını oluşturmaktadır. Genel bir ifadeyle tezin işleyişi, Huntington' da dağınık bir şekilde ileri sürülen fikirleri ontolojik sorunsalda odaklanan temel bir paradigma içinde incelemek ve savaş kavramıyla ilişkisini kurmaktır. Huntington'da geriye kalan tablolar, dokümantasyonlar, haritalar, diplomasi tarihi sıralamaları tümüyle ikincil önemdedir. Böylelikle, Huntington'ı parametre alarak temel bir eğilimi irdelemeye çalışmış oluyoruz. Savımızca; bu paradigma, uygarlıklar çatışmasmın-eğer ki bu kavram kullanılacaksa-daha da keskinleşmesine hizmet etmektedir ve politik karar verme merkezlerinde arttığı gözlemlenen gücü,“the rest”için olumlu bir perspektif çizmemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main assumptions of Huntington, who tries to conceptualize all the current world affairs in a comprehensive view and one argument, constitutes the foundation of his entire assertment. The assumption is that we define ourselves only by the hate and antagonism towards whom we are not, and we know who we are only when we know who we are not.“We”as a concept, realizes itself inside civilizations. Therefore, civilizations form the fundamental axis of clash. In a multicivilizational world, Western civilization has distinct features and values which distinguish itself from the non-Western ones. These characteristics and values are not universal, but unique to the West. In this context, modernization does not mean Westernization. Since these are not identical the modernization process does not lead to Westernization. All the existing clashes and disagreements occur between civilizations that have different values. This differentiation of values is exactly the very reason of all the struggles. Our thesis involve to handle the fact that Huntington's basic assumption, mentioned above, is a somewhat vulgar continuum of an ontological discourse which evolved in a philosophical way of thought connecting Aristotle to Hegel, and this discourse, by its very nature, augments the probability of war in opposition to the claim made by Huntington. This discourse necessarily produces a close-circuit, that is to say when the discourse is incorporated confrontation and clashes are the inevitable results and the discourse produces itself again. To demonstrate that the evaluations and explanations on the definition of civilizations put by Huntington, claiming his assessments to be based on some valuable sources, are generally superficial, often one-sided and biased, and sometimes sheerly false, is part of our thesis. The general mode of functioning of the thesis includes the analysis of Huntington's disorganized ideas in a fundemental paradigm focusing on the ontological aspect, and also tries to connect them with war as a concept. The lists, tables, maps and the citing of chronological diplomatic history, in our opinion, are of secondary importance. In this manner, we investigate a fundamental tendency by taking Huntington's work as a parameter. According to our evaluation this paradigm serve to sharpen the clash of civilizations-if this term is to be used-and its increasing power we observe in the political decision making centers does not represent a positive perspective for the“rest.”