Débats théoriques partant de l'historiographie sur le système international après la Guerre Froide : Huntington, Fukuyama, Wallerstein
Tarihyazımı geleneklerinden hareketle soğuk savaş sonrası uluslararası sisteme yönelik kuramsal tartışmalar: Huntington, Fukuyama, Wallerstein
  1. Tez No: 370310
  2. Yazar: BİLGEHAN EMEKLİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ŞAHAP BÜYÜKAKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, uluslararası sistemin geleceği ve dönüşümüne ilişkin birçok kuramsal tartışma söz konusu olmuştur. Bu tartışmalar arasında Samuel P. Huntington'ın“Medeniyetler Çatışması”tezi, Francis Fukuyama'nın“Tarihin Sonu”tezi ve Immanuel Wallerstein'ın“Liberalizmin Çöküşü/Geçiş Çağı”tezi hem uluslararası ilişkiler literatüründe hem de temsilcisi oldukları kuramlar arasında ön plana çıkmış ve disiplindeki yeni tartışmaları beraberinde getirmiştir. Neorealist, neoliberal ve neomarksist teoriler kapsamında analiz edilen bu üç düşünürün sistem okumaları ve öngörülerinde tarihin temel referans noktası alındığı ve uluslararası sistemin metodolojik olarak döngüsel, doğrusal/çizgisel ve diyalektik tarih felsefeleri ekseninde yorumlandığı görülmektedir. Buradan hareketle bu çalışma, realizm/neorealizm, liberalizm/neoliberalizm ve Marksizm/neomarksizm genelinde ve Huntington, Fukuyama ve Wallerstein özelinde uluslararası sistemin yapısı, değişim-dönüşümü ve geleceği üzerine yapılan analizlerde tarihyazımının metodolojik bir araç olarak nasıl kullanıldığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, a number of theoretical discussion emerged on the future and transformation of international system. Among those,“the Clash of Civilizations”thesis of Samuel P. Huntington,“the End of History”thesis of Francis Fukuyama and“Fall of Liberalism/ Transition Age”thesis of Immanuel Wallerstein came into prominence both within international relations literature and their own theoretical circles, leading to newer areas of discussion. The thinkers are analyzed in the context of neorealist, neoliberal and Neo-Marxist theories. It is observed that history is the reference in the system-readings and projections of these thinkers and they interpret the international system through circular, linear and dialectical methodologies of history respectively. Moving from here, this study investigates how does historiography is utilized as a methodological tool for the analyses on the structure, transformation and the future of the international system in the general context of realism/neorealism, liberalism/neoliberalism and Marxism/Neo-Marxism and in the particular context of Huntington, Fukuyama and Wallerstein.