Türkiye'nin siyasi coğrafyası: 1946 - 1999 Milletvekili Genel Seçimleri
The Political geography of Turkey
  1. Tez No: 135277
  2. Yazar: EMRAH DİYARBEKİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Türkiye'nin' Siyasi Coğrafyası" başlıklı bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'de gerçekleştirilen genel seçimlerin bir değerlendirmesini yapmaktır. Bu değerlendirme Türkiye'de çok partili sisteme geçiş yılı olan 1946 yılından 1999'a kadar yapılan milletvekili genel seçimlerini kapsamaktadır. Türkiye'nin siyasi coğrafyasımn şekillenişindeki başlıca faktörler irdelenmiş; bu faktörlerden siyasal parti sistemleri ve yasal çerçevenin etkilerine bakılmış, özellikle uygulanan seçim sistemlerinin rolü anlaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, 1946-1999 yılları arasında yapılan milletvekili seçimlerinin ülke genelindeki sonuçları, siyasi partilerin yıllara ve illere göre aldıkları oy oranlan ve çıkardıkları milletvekili sayılan tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation, titled“The Political Geography of Turkey”, is to analyse the general elections in Turkey. This analysis comprises the parliamentary elections that have taken place in the time frame from 1 946, when Turkey adopted the multi-party system, until 1999... f The main factors shaping Turkey's political geography have been analysed; among these factors the effects of political party systems and of the legal framework are detected; especially the role of election systems implemented has been taken into consideration.