Gündem 21'in Türk konaklama endüstrisinde uygulanma koşulları
The Application conditions of agenda 21 in Turkish accommodation industry
  1. Tez No: 135278
  2. Yazar: OĞUZ TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜZHET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
oz Dünya, sanayi devrimi ile hız kazanan bir teknolojik gelişme ve sanayileşme dönemi yaşamıştır. Bu dönem yanında artan nüfus, kuraklık, küresel ısınma gibi gelişmeler yeryüzünün geleceğini tehdit eder hale gelmiştir. Birleşmiş Milletler Teşkilatı bünyesinde oluşturulan programlar ve komisyonlar ile çevresel bozulmanın önüne geçilmesi için yapılması gerekenler belirlenmeye çalışılmaktadır. Gündem 21 bu kapsamda düzenlenen ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı'na üye 186 devlet temsilcilerinin katıldığı bir konferansta kabul edilen bildirgedir. Gündem 21, bütün endüstriler ve iş kollan için çevresel hareket planı olması sebebiyle önemlidir. Gündem 21 'den sonra her sektör kendi çevresel faaliyetlerinin rotasını çizmek amacıyla kendi Gündem 21 'lerini oluşturmaya başlamışlardır. Turizm, çok büyük oranda çevresel değerlere dayalı bir sektördür. Turizm sektörünün çevresel bozulmaların azaltılması yönündeki çabaları, 1996 yılında Dünya Turizm Örgütü ve Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi'nce belirlenen“Seyahat ve Turizm İçin Gündem 21 Projesi”ile bir hareket planına kavuşmuştur. Turizm olayı içerisinde çevresel etkilerin ortaya çıkışında en önemli öge konaklama işletmeleridir. Konaklama işletmeleri doğal çevre ile turistin karşılaştığı kilit noktadadır. "Seyahat ve Turizm İçin Gündem 21 ProjesF'nde, konaklama işletmelerinin çevresel uygulamalarında göz önünde bulundurmaları gereken on öncelikli alan tespit edilmiş ve bu alanlarda uygulamaların mahiyeti belirtilmiştir. Türk konaklama endüstrisinin çevresel uygulamalarının ortaya konmasında bu on öncelikli alan baz alınmış, bu alanlardaki mevcut uygulamaları neler olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, hem hassas dengelere sahip bir doğal alanda bulunduğu için ve hem de son yıllarda yapımı tamamlanan oldukça yeni ve büyük tesislere sahip olduğu için Belek Turizm Merkezi araştırma alanı olarak tespit edilmiştir. Belek'te yerleşik otel ve tatil köyleri ile anket çalışması yapılmış, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world has gone through a period of technological development and industrialisation emerging from the industry revolution. Besides this period, changes like increasing population, drought and global warming-up began to threaten the earth's future. By the programmes and commissions constituted by The United Nations, the necessary operations are tried to be decided in order to prevent environmental destruction. Agenda 21 is the agreement, which is prepared in a conference that 1 86 member countries to The United Nations involved in. The Agenda 21 is important by being an environmental action plan for all the industries and business branches. After the first Agenda 21, every sector began to form their own Agenda 21 in order to draw their route of the environmental action plans. Tourism is a sector that is massively supported by the environmental values. The efforts of the tourism sector about decreasing the environmental destruction had reached an action plan with the“Agenda 21 Project for Travel and Tourism*', which is settled by the World Tourism Organisation and the World Travel and Tourism Council. The most important part in tourism sector that the environmental effects come forward is the lodging. The hotels are at the key point where natural environment and the tourist meet. The prior ten subjects for the hotels to consider about their environmental applications are given in the ”Agenda 21 Project for Travel and Tourism". These ten subjects formed the basis for the environmental applications for Turkish lodging industry. Therefore, as it is placed in a natural area having responsive balances and having brand new and great hotels, the Belek Tourism Centre was pointed out as the research area. Questionnaire forms were forwarded to the hotels in Belek, and the outcomes were evaluated accordingly. Ill