Türkiye'nin kalkınma sürecinde devletçilik bağlamında Türkiye İşçi Partisi programı
  1. Tez No: 135280
  2. Yazar: RÜSTEM BARIŞ YEŞİLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ana eksenini kalkınma iktisadının gelişimi, Türkiye'de devletçilik ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Programında geliştirilen“Kapitalist Olmayan Kalkınma Yöntemi”belirlemektedir. Çalışmada, İkinci Dünya Savaşı' ndan sonra yerleşen azgelişmişlerin de gelişmişler kadar kalkınabileceklerine dayalı iyimser yaklaşım ve bu yaklaşım sonucu dünya ölçeğinde popülerleşen kalkınma iktisadı incelenmektedir. Ulusal bağımsızlığın kazanılmasıyla birlikte gündeme gelen kalkınma çabaları, Türkiye'de devletçi bir iktisat politikasının uygulanmasına neden olmuştur. Bu gelişme, kalkınma iktisadının müdahaleci yönüne ve kalkınma kaygısının ancak ulusal bağımsızlıktan sonra mümkün olabileceği anlayışına paraleldir. Çalışmanın amacı, TİP Programı'nda öngörülen devletçi anlayış ve Türkiye'de uygulanan devletçilik arasındaki benzerlikler ve farklılıklardan hareketle Türkiye'nin iktisadi kalkınmasında uygulama imkanı bulabilecek olası bir devletçiliğin temel özelliklerini belirlemektir. Çalışma, iktisadi kalkınma kavramı, iktisadi kalkınmanın tarihsel gelişimi ve kalkınmacı devlet gibi konuların yer aldığı ilk bölümle başlamaktadır. İkinci bölümün konusu Türkiye'de devletçi dönem ve bu dönemde yapılan devletçilik tartışmalarıdır. Üçüncü bölümün konusu TİP'in geliştirdiği“Kapitalist Olmayan Kalkınma Yöntemi”dir. Çalışma kısa bir sonuç bölümü ve TİP tarihinin konu edildiği bir ek bölümle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis 's basic axis is designated by the progress of developmental economics, etatism in Turkey and“Un-capitalist Development System”which is placed in Turkish Labour Party (TLP) programme. In this thesis I tried to examine the optimistic approach which based on the underdeveloped countries can develop like the developed ones taken part after Second World War and developmental economy that came popular all over the world as a result of this approach. Development efforts that came to agenda after obtaining national independence is caused etatist economy politics in Turkey. This progress is parallel to interferential aspect of developmental economics and to the view of development anxiety can take place after the national independence. This thesis's aim is to determine basic feature of probable etatism which could be held in Turkey's economic development, accounting by similarities and differences between etatism carried out in Turkey and etatism foresighted in TLP program. Topics take place in the first part of thesis are economic development concept, historical progress of developmental economics and developmental state. The topic of the second part is etatist period in Turkey and arguments take place in this period. The topic of the last part is“Un- capitalist Development System”which is placed in TLP programme. Thesis is ended by a short result part and additional part containing TLP history.