Kamu iktisadi teşebbüsleri ve özelleştirme
State owned economic enterprises and privatization
  1. Tez No: 135281
  2. Yazar: PINAR ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT FALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
oz Devletin, ekonomik hayatta rol almasına yönelik olarak kurulmuş olan Kamu İktisadî Teşebbüsleri (Kİ.T.'ler), her ülkenin uyguladığı ekonomi politikaları doğrultusunda, zaman içinde değişim geçirmişlerdir. Bu değişim, 1980'li yıllara gelindiğinde, yeni-liberal politikaların ağırlıklı olarak uygulandığı bir resim çizmiş ve devletin ekonomideki yerini, bu bağlamda da K.İ.T.'lerin varlığını tartışma ortamına taşımıştır. İşte, özelleştirme bu doğrultuda ortaya çıkmış ve ülkemiz de dâhil, pekçok ülkede uygulama alanı bulmuştur. Ancak, ülkemizde önemli tartışmaları da beraberinde getirmiş, kamuoyunun gündeminde önemli bir yer tutmuştur. Özelleştirme; özelleştirilecek K.İ.T.'nin seçimini, ardından uygulanacak yöntemlerin ve zamanlamanın doğru olarak belirlenmesini kapsayan stratejik bir konudur. Çünkü, ekonomik ve tarihî misyonları gereği, K.İ.T.'lerle ilgili alman kararların toplumsal yansımaları son derecede etkili olmaktadır. Yapılan bu çalışmada bütün bunlar incelenmiş, özelleştirme uygulamalarının başarılı olabilmesi için, kısa vadeli ve yüzeysel yaklaşımlarla değil, K.İ.T.'lerin önemi ve konumunun doğru vurgulandığı, toplumsal uzlaşmanın sağlandığı, ekonomik, siyasal, yapısal ve hukuksal açıdan sağlam temellere dayanan geniş bir perspektifle değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. ABSTRACT State Owned Economic Enterprises have been founded directed towards the State to role in economical life. Directed towards economical policies applied by every Countries they had changes within the time. When it reached to 1980's this change has been applied as new- liberal policies in weightly. The existence of the State Owned Economic Enterprises in this connection has been discussed. Here, privatization has been occurred in this direction. And it has been applied in many countries including our country. Otherwise, the important discussions and disputes have been brought together in our country. It has been taken an important place in agenda of public opinion. Privatization is an strategic subject covers determine the timing in true and methods to be applied following the election of State Owned Economic Enterprise. Because in accordance with economical and historical missions, social reflections of the decisions taken related to State Owned Economic Enterprise are quite effected. In this study made, all of them have been investigated and in order to be successful for applications to privatization, it was resulted that it is required to make valuations in a large perspective based on strong foundations from the point of view of relating to economical, political and law that social agreement has been obtained not short term which has a fixed term and surface approaches.
Özet (Çeviri)