Finansal krizler ve Türkiye
Financial crises and Turkey
  1. Tez No: 135279
  2. Yazar: NESRİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
oz 1970'li yılların ortalarından itibaren finansal piyasaların küreselleşmesi sonrasında, özellikle 1980'li ve 1990'lı yıllarda çeşitli ülkelerde büyük finansal krizler yaşanmıştır. 1990'h yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinde görülen Döviz Kuru Mekanizması (ERM) Krizi, 1994 Türkiye ve Meksika Krizleri, 1997 Doğu Asya Krizi, 1998 Rusya Krizi ve son olarak da ülkemizde 2000-2001 yıllarında yaşanan krizler ile Arjantin ekonomisindeki gelişmeler, son dönemlerde yaşanan krizler arasında en dikkat çekici olanlardır. Görüldüğü gibi Türkiye ekonomisi 1990'h yıllardan itibaren çeşitli krizlerle karşı karşıya kalmış, adeta bir krizler ekonomisi haline gelmiştir. Son dönemlerde Türkiye'de yaşanan krizleri incelemek amacıyla hazırlanan bu tez çalışmasında öncelikli olarak başlıca kriz teorileri değerlendirilmiş, daha sonra ise Türkiye'de yaşanan krizler bu teoriler uzantısında incelenmeye çalışılmıştır. Tez çalışmasından elde edilen bulgular, Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntıların temelinde, ekonomik, idari, hukuk ve siyasi sistemlerden kaynaklanan yapısal sorunların bulunduğunu göstermektedir. Kamunun borçlanma gereğinin yüksek olması ve finans piyasalarının en büyük müşterisinin de devlet olması nedeniyle yaşanan sorunların yanısıra, uygulanan hatalı ekonomik politikalar, son çeyrek yüzyıldır ekonomiye hakim olan kronik enflasyon, istikrarsız büyüme ve dengesiz gelir dağılımı gibi faktörlerin etkisiyle ülkemiz sürekli bir kriz ortamında bulunmaktadır. Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu ekonomik ve toplumsal problemleri çözebilmesi için öncelikle üretimi özendiren uygulamaları benimsemesi, gelirlerini ödenebilir ve tabana yaygınlaştırılmış adil vergilere dayandırması, şeffaf ve demokratik bir yönetim anlayışını benimsemesi gerekmektedir. Ülke yönetimi, enflasyonu tek haneli rakamlara indirmeye çalışırken, toplumda geleceğe yeniden güven duyulmasını sağlayacak düzenleme ve atılımlarla ekonomide canlanma ve büyümeyi başlatmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the globalization of financial markets since mid 1 970's, especially in 1 980's and 1990's, big financial crises occurred in different countries. The Exchange Rate Mechanism (ERM) crisis in European Union countries in 1990's, Turkey and Mexico crises in 1994, East Asian crisis in 1997, Russian crisis in 1998, and lastly crises lived in our country in 2000-2001 and the facts which occurred in Argentinian economy are the most attention taking ones among crises lived in the last decade. As it is seen, the Turkish economy has been faced with various crises since 1990's, has become almost a crises economy. In this thesis, which is prepared for analyzing the crises lived lately in Turkey, the important crisis theories are considered first, then the crises lived in Turkey are analyzed in the light of these theories. The findings of this work show that structural problems are on the basis of economic crises lived in Turkey which are related with the economic, administrative, legal and political dimensions of the system. Along the problems of the requirement of public debt being high, and the most important client of the financial markets being the state, the effects of factors like false economic policies implicated, chronical inflation dominant to the economy in last quarter of century, unstable development and unequal distribution of income, our country is in an on-going crisis environment. The economic and social problems to be solved which is Turkey in nowadays, first the implications promoting production must be aggreed on, then income must be based on payable and fair taxes, and a transparent and democratic administration approach must be used. The administration of the state, while trying to decrease inflation down to one digit numbers, has to start the development in economy with new reforms which will attain trustworthyness to the future of the society. IV