Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi koruma mekanizmasının etkililiği meselesi
The Effectiveness of the control machinery of European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 135284
  2. Yazar: GÜLAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEMİH GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
oz Bireyin, bir Devleti ulusalüstü bir yargı organına şikayet edebilmesi hakkına sahip olması onun uluslararası hukukun öznesi haline geldiğinin en somut göstergesidir. Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesinin koruma mekanizması çerçevesinde, 1955 yılından beri bu hak kullanılmaktadır. Ancak koruma mekanizmasının gerek kuramsal gerekse uygulamada ortaya çıkan aksaklıkları sistemin tıkanmasına yol açmıştır. Söz konusu tıkanıklık da beraberinde çözüm arayışlarını getirmiştir. Koruma mekanizmasındaki bu yapısal sorunların yam sıra olası bireysel şikayet başvurucularının koruma mekanizması karşısındaki durumu ve başvuru usulü yani koruma mekanizmasına ilişkin usuli meseleler de irdelenmeliydi. Bu tez, söz konusu meselelere ilişkin bir çalışmadır. Koruma mekanizması, başvurucu ve başvuru usulü, birincil kaynaklar olan Avrupa İnsan Haklan Komisyonu ve Mahkemesinin içtihatlan ışığında doktrindeki görüşler de dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Koruma mekanizmasının etkililiğini sağlamak için reform sayılabilecek değişiklikler yapılmış olmasına rağmen, hala önlenemeyen sistem tıkanıklığı, bu tezin konusunu oluşturan meselelerin, yeni çalışmaların da konusunu oluşturacağının işaretini vermektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Right to complaint against a State to a supranational institution is an indication that the individual has been the subject of the International Law. Since 1955 this right has been used in the context of the control machinery of European Convention on Human Rights. But defects of the theory and practice of individual complains have created a deadlock in the system. This deadlock has led to search for solutions. Beyond these structural problems, position of the potantial applicants before the control machinery and application procedure that is to say, procedural problems needed to be disscussed. This thesis is focusing these problems. In the light of the case law of European Commission and Court of Human Rights which are the primary sources, also considering the doctrine, control machinery, the applicant and the application procedure have been examined. Although the reform which have been made for the effectivness of the system, the deadlock in the system continues to exist and therefore same theme may be the subject of a new thesis. IV