Vergi uyumlaştırması kapsamında Türkiye ve Avrupa Birliği'nde menkul kıymetlerin vergilendirilmesi
Taxation of securities in Turkey and European Union in context of tax harmonisation
  1. Tez No: 135283
  2. Yazar: NAGİHAN OKTAYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
oz Avrupa Birliği, üyeleri arasında malların, hizmetlerin, işgücünün ve sermayenin serbest dolaşımının sağlandığı tek Pazar temeline dayanmaktadır. Kuşkusuz böylesine kapsamlı bir hedefe ulaşılabilmesi iyi düzenlenmiş bir takım politikaların varlığım gerekli kılmıştır. Söz konusu politikalardan biri de vergileme politikasıdır. Sermaye gelirleri, bunlar arasında özellikle de tasarruflardan elde edilen faiz gelirleri, oldukça akışkan bir temele sahip olup, söz konusu gelirlerin vergilendirilmesinde ortaya çıkabilecek farklılıklar, ülkeler arasındaki sermaye akışını ciddi bir biçimde bozabilmektedir. Tek pazarın öngörülen şekilde işleyebilmesi, yatırım kararlarının vergisel faktörler nedeniyle değişmemesi ve vergiden kaçınma olanaklarının mümkün kılınmaması şartına bağlıdır. Sermaye gelirlerinin vergilendirilmesi alanında yapılacak uyumlaştırma bu noktada önem kazanmaktadır. ABSTRACT The European Union is based on the establishment of a single market where capital, labour, goods and services can move freely between all member states. It's obvious that such a comprehensive objective can only be served by well-designed common policies which one of them is taxation. Capital income, particularly interest income from savings, forms one of the most mobile tax bases and differences in taxation can therefor cause serious distortions to capital allocation and flows. If the single market is to operate properly, invesment decisions must be based on the intrinsic qualities of available products and not on opportunities for tax evasion. But it must be said that there haven't been any important improvment on harmonization of direct taxes for a long time. Harmonization of taxes on capital income has a great importance at this point.
Özet (Çeviri)