Türkiye'de kamu yönetiminin sistem ve kurumları açısından çevresel örgütlenme ve çevre yönetimi: Kamusal örgütlenme
Environmental organization and environmental management on the aspects of institutions within system of public management of Turkey
  1. Tez No: 135316
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Türkiye'de Kamu Yönetiminin Sistem ve Kurumları Açısından Çevresel Örgütlenme ve Çevre Yönetimi“ adlı bu çalışmamızda; öncelikle çevresel örgütlenmenin ülkemizdeki tarihi gelişimine değinildikten sonra ana çevre örgütü durumunda bulunan ve halen kurumsallaşma sürecinde olan ”Çevre Bakanlığı" run teşkilat yapısı, görevleri ve yetkileri incelenmiştir. Daha sonra, politika belirlenmesi gerekli alanlar veya bir çevre problemi olarak karşımıza çıkan konulardaki politikalar ve bu politikaları oluşturmak ve uygulamakla görevli çevre ile dolaylı veya bazı yönleri ile doğrudan görevli, yetkili ve sorumlu kurumların neler olduğu, bunların Çevre Bakanlığı ile ilişkileri, yetki çatışmaları veya boşlukları irdelenmiştir. Ülkemizde çevre örgütlerinin kullandıkları çevre yönetim araçları, finansman kaynakları incelenmiş, gerek Çevre Bakanlığı'nın gerekse diğer çevre örgütlerinin kendi içlerinde ve birbirleri arasında karşılaştıkları sorunlar hakkında bir değerlendirme yapılmış ve bu sorunların çözümüne ilişkin üç değişik model önerisinde bulunulmuştur. Ayrıca, sistemin işleyişinde etkinliğin ve verimliliğin arttırılması için çözüm yolları araştırılıp, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In that study is called“Environmental Organization and Environmental Management on the aspects of Institutions within system of Public Management in Turkey”; Mainly examined for authority, functions and structure of Ministery of Environment as a main environmental organization is progressing instirutionnaly, after touch on history of Environmental organization in our country. Then its discussed on areas require determination of politics or issues are faced as environmental problems and institutions which are authorized charged and responsible for produce and execute that politics directly or undirectly, within relations, authority gaps and contradictions between Ministery of Environment and those institutions. Its also studied on m financial sources and Management tools are used by Environmental Organizations in our country. An evaluation is done about problems in ministery of environment and Environmental organizations with in their relations as well, by proposing three different models regarding to solve those problems. In addition, its searched solution methods and given suggestions in order to increase productivity and efficiency of system.