Emek piysası ile ilgili yaklaşımlar ve Türkiye'de emek piyasası
The Approaches to the labour market and the labour market in Turkey
  1. Tez No: 135315
  2. Yazar: NİLGÜN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
öz Bu tez çalışmasında, ücretler, işsizlik ve diğer emek piyasasına ilişkin önemli konular tarihsel gelişim göz önüne alınarak araştırılmaya çalışılmıştır. Emek piyasaları önce Merkantilizmden başlayarak, Klasik Okul, Neoklasik Okul ve Keynesyen düşünce çerçevesinde ele alınmıştır. Klasik teoriye göre şayet“bırakınız yapsınlar”politikası takip edilirse, ciddi bir işsizlik problemi ortaya çıkmayacaktır. Ekonomi hakkındaki iki inanış Keynezyen makroekonominin 1930 lann Klasik Ortodoks makroekonomisinden ayrılmasını sağlamıştır Birincisi, Keynesyen düşünce, geniş bir gönülsüz işsizlik olduğunu, ikincisi toplam ekonomik aktivitede kısa dönem değişikliklerin merkezi kaynağının toplam talepteki dalgalanmalar olduğunu vurgular. Neoklasik modellerde fiyatlar tamamen esnektir. Keynezyen modellerde fiyatların sıklıkla yapışkan oldukları farz edilir. Bu çalışmada daha sonra Yeni Keynesyen ve Yeni Klasik düşünceler açıklanmıştır. Yeni Keynesyen modellerde ücretler, piyasa temizleme seviyesinin üzerindedir. Yeni Keynesyen iktisatçılar bu durumu etkin ücret teorileri, içerdekiler-dışandakiler teorileri ve emek kontrattan ile açıklarlar. Yeni Klasik ekononomistler, ekonomide rasyonel beklentiler hipotezini ve tam rekabet piyasasının varlığım kabul ederler. Yeni Klasikler, Emek piyasası ile ilgili olarak esneklikleri ve doğal oran hipotezini kabul ederler. Yeni Klasik açıklamada, Phillips eğrisi, doğal oran seviyesinden çizilen dikey bir doğrudur. Tezin dördüncü bölümünde Türkiye'de emek piyasası ele alınmıştır. önce Türkiye'de emek piyasasının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Sonra reel ücretlerle işsizlik arasında bir ilişki olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Son olarak, Türkiye emek piyasası teorik temeller çerçevesinde değerlendirilmiş ve işsizliğin nasıl azaltılabileceği konusunda bazı önerilerde bulunulmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, wages, unemployment and the other important labour market subjects are examined in order of historical development First of all, Labour Markets are examined in Merkantilizm, Classical School, Neoclassical School and Keynesian thought. According to the classical theory, if“laissez-faire”policy were followed, no serious unemployment problem would develop. Two beliefs about the economy prompted the departure of Keynesian Macroeconomics from Classical Orthodoxy in the 1930s. The first was that there was widespread involuntary unemloyment and the second was that fluctuatinons in aggregate demand were a central source of short-run changes in aggregate economic activity. In Neoclassical models, prices are fully flexible. In Keynesian models prices are often assumed to be sticky. Then, New Keynesian thought and New Classical thought are examined. In New Keynesian models, wages are above the market clearing level. New Keynesian economists explain this situation with efficiency wage theories, insider-outsider theories and labour contracts. The New Classical economists assume the rational expectations hypothesis and perfect competition in economy. The New Classical economists accept the flexibilities and Natural Rate Hypothesis in the labour market. In the New Classical explanation, Phillips Curve is a vertical line at the Natural Rate level. The Fourth Section of this thesis includes the labour market in Turkey. At first, historical developments in labour market in Turkey are examined, then I want to answer this question: What kind of relation is there between real wages and unemployment? Finally I evaluated The Turkish labour markets in theoretical foundations and I made some suggestions about reducing unemployment IV