Gümrük Birliği ve dış ticaretin vergilendirilmesi
  1. Tez No: 135319
  2. Yazar: ERKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENAL ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ekonomik bütünleşme türleri temel özellikleri itibariyle karşılaştırmalı biçimde ele alınmıştır. Ekonomik bütünleşme türlerinden Avrupa Birliği (AB) geçirdiği tarihsel süreç içerisinde incelenmiştir. Dış Ticaret Politikası ve Vergileme konusu Roma Antlaşması 'nın ilkeleri çerçevesinde kapsamlı olarak tezde yer almıştır. Tezin ikinci bölümünde Gümrük Birliği incelenmektedir. Gümrük Birliği'ni kuran Ankara Antlaşması, Katma Protokol, 1/95 ve 2/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararlan dış ticaret ve vergilemeyle ilgili hükümleri çerçevesinde ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde Gümrük Birliği sürecinde değişen gümrük mevzuatının ve AB'nin dış ticaret politikasına uyum sürecinin Türkiye'nin ihracat, ithalat ve dış ticaret dengesi ve dış ticaretten elde edilen vergiler üzerinde yaptığı etkiler rakamsal olarak analiz edilmiştir. Ekler kısmında, AB'nin dış ticaret politikasına uyum sürecinde uygulamaya soktuğu 4458 sayılı Yeni Gümrük Kanunu'nun Türkiye'nin dış ticaret işlemlerine yaptığı etkileri tespit etmeyi amaçlayan bir anket çalışması düzenlenmiştir. ABSTRACT The thesis consists of three chapters. In the first chapter, the underlying properties of types of economic integration are examined in a comparative basis. The European Union, which is an example of economic integration is examined in detail. Foreign trade and taxation policy are studied in detail in the context of The Treaty of Rome. In the Second chapter, the Customs Union with EU is studied thoroughly. The Ankara Agreement, the Additional Protocol and Association Council decisions' 1/95 and 2/95 are examined within the context of foreign policy and taxation related issues. In the Third Chapter, the effects of Turkey's efforts towards harmonizing its legislation with that of the European Union on the current account items are quantitatively analyzed. Finally, a survey was conducted to determine the effects of the new customs legislation (Law 4458) on foreign trade which is implemented to harmonize with the European Union's foreign trade policy. in
Özet (Çeviri)