Risk yönetimi genel yaklaşımı ve bankacılık uygulamaları
General approach to risk management and banking practises
  1. Tez No: 135320
  2. Yazar: FAİK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ABSTRACT Nowadays the restricitons on free circulation of capital have been disappearing while the financial volatility has been increasing around the globe. The types and amounts of risks banks face in their operations are continiously increasing. Mismeasurement and mismanagement of these risks have caused a number of financial scandals in recent years. With recent financial developments in Turkey and in the world, the issue called Risk Management has become more important. The new Turkish Banking Act No: 4389 which became effective in June 1999 obligated all Turkish Banks to establish an effective internal auditing, risk control and management system. The risk control and management systems required in the new Banking Act are based on the Banks for International Settlements-BIS's suggestions. As of today all Turkish Banks are obliged to model and pursuit the risks appearing not only on balance sheet but also off-balance sheet. Turkish Banks must simultaneously manage their credit risks, financial market risks and operational risks altogether to prevent their capital from errosion. This dissertion include risk management capital practises, why risk management capital standarts is not suitable for some countries that where capital are unsufficent and support bank capital as a Asset Management Company/bank corparate loan restructing model. ÖZ Sermayenin serbest dolaşımının önündeki sınırlamaların kalkması, küresel olarak finansal oynaklığı ve bankaların karşı karşıya kaldığı risk tür ve tutarları artırmaktadır. Risklerin hatalı ölçüm ve yönetimi son yıllarda bir çok finansal soruna neden olmuştur. Son finansal gelişmelerle dünyada ve Türkiye'de risk yönetimi daha önemli hale gelmektedir. Haziran 1999'da yürürlüğe giren 4389 sayılı Bankalar Kanunu, Türk bankalarını etkili denetim, risk kontrol ve yönetim sistemlerini kurmak zorunda bırakmıştır. Bankalar Kanununda şart koşulan risk kontrol ve ölçüm sistemleri, BİS'in önerilerini esas almaktadır. Bugün, bütün Türk Bankaları, bilanço içi ve bilanço dışı hesaplardaki riskleri için bu modeli esas almaya ve buna göre sermaye yeterliliği hesaplamasına mecbur kılınmışlardır. Türk bankaları, eş-zamanlı olarak kredi risklerini, finansal pazar risklerini, operasyonel risklerini beraber yöneterek sermayelerinin aşınmasını önleyebilirler. Bu çalışmada risk yönetimi anlayışı, risk yönetiminin sermaye rasyosunun, sermaye kıt ülkelerde niçin aynen uygulanmaması gerektiği; bankaların sermaye yapısını desteklemek içinse, Varlık Yönetim Şirketi ve kurumsal borç yeniden yapılandırma modeli oluşturulmuştur. n
Özet (Çeviri)