Avrupa Birliği'nde dış ticaret mali yükümlülükleri ve türkiye açısından değerlendirilmesi
The foreign trade fiscal obligations in the Eu and evaluation from Turkey?s perspective
- Tez No: 207780
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dıs ticaret, uluslararası ekonomik birlikteligin en önemli katalizörlerinden biridir. Hatta belki en önemlisidir. Çünkü yüzyıllar öncesinden bugüne, devlet kavramının olgunlasması, ekonomik gelismelere paralel seyretmistir. Ülkelerin cografi, dogal, teknolojik, ekonomik ve stratejik üstünlüklerine göre dıs ticaret sahnesinde yer almıslar ve kendi gelismisliklerine katkıda bulunmuslardır. 1980'li yıllar ve sonrasına hakim olan küresellesme olgusu da dıs ticaret ve bunun geregi ekonomik entegrasyon hareketlerini hızlandırmıstır. Ülkeler kendi özelliklerine uygun uluslar arası kurulus ve bütünlesmelere üye olmuslar ve bu vasıtayla üyelerarası dıs ticaret iliskileri artmıstır. Bu ticari paylasım dünya ölçeginde ticari bütünlesmeyi de beraberinde getirmistir. Dünya ölçeginde ticari bütünlesme, yasalarla cebren tahsil olunan vergi ile dıs ticaretin iliskisinin de dikkate alınması zorunlulugunu ortaya çıkarmıstır. Çünkü, toplumsal yasamla yasıt olan vergi kavramıyla dıs ticaretin yakın teması bulunmaktadır. Dolayısıyla dıs ticaret, maruz kaldıgı vergisel yükümlülüklerden etkilenmekte, bu yükümlülüklere göre kendine yön vermektedir. Bu çalısmada, ilk iki bölümde; dıs ticaret kavramı ve nedenlerinden, dıs ticaretin ulusal ve küresel faydalarından, neden oldugu uluslar arası entegrasyon hareketlerinden bahsedilmis, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren Avrupa Birligi bütünlesme hareketinin özeline inilmistir. ktisadi, mali, stratejik ve anayasal boyutlarıyla derinlemesine incelenen Avrupa Birligi'nin Türkiye iliskileri de mercek altına alınmıstır. Son bölümde ise; ortak ticaret politikası ve dıs ticarette mali yükümlülükler: Avrupa Birligi Türkiye perspektifinde bir degerlendirme baslıgı altında Avrupa Birligi ortak dıs ticaret politikası tüm yönleriyle ele alınmıs, dıs ticaret mali yükümlülükleri dünya uygulaması itibariyle genel olarak ortaya konulduktan sonra Avrupa Birligi'nde dıs ticaret mali yükümlülükleri özel olarak incelenmis ve nihayetinde Türkiye'deki uygulamadan gümrük birligi öncesi ve sonrası dönem ayrımı yapılarak dıs ticaret mali yükümlülükleri ve etkileri irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is one of the most important catalysts of international unity. It is, even, the most important one because the maturation of state concept has been parallel to economic developments. Countries have had a part in foreign trade arena as to their geographical, natural, technological, economic and strategic superiorities and these features that countries have contributed to their developments. Globalization fact dominated the 1980s and post 1980s has increased foreign trade and in turn, economic integration movements. Countries have become the members of international organizations and integrations suitable for their characteristics and foreign trade relations have increased among members as a result of this fact. This trade sharing has brought on trade integration at the world level. Trade integration at the world level has revealed a fact that the relationship between taxes, compulsory payments, and foreign trade should be taken into consideration because there is a close contact between foreign trade and tax concept contemporary of social life. Therefore, foreign trade has been affected by tax obligations that it is exposed to and foreign trade gives a direction to itself as to these obligations. The first and second parts of this study deal with foreign trade concept, causes of foreign trade, national and global advantages of foreign trade, the international integrations originating from foreign trade and the EU integration concerning Turkey in detail. In addition, the relationship between the EU and Turkey examined comprehensively in respect of economic, financial, strategic and constitutional aspects is evaluated thoroughly. In the last part, common trade policy and fiscal obligations in foreign trade, the EU common trade policy with all aspects under a evaluation title in the context of the EU and Turkey perspective, world practice of foreign trade fiscal obligations in general and in turn, foreign trade fiscal obligations of the EU in particular and foreign trade fiscal obligations of Turkey and their effects in the pre- custom union and post-custom union period are examined.