Merkezi rezervasyon sistemleri ve İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı otellere yönelik uygulamalar
Central reservation systems and their effects four and five stars hotels in Istanbul
- Tez No: 135334
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Global Dağıtım Sistemleri (GDS) (Global Distribution Systems - GDSs) 1960'lı yıllarda ortaya çıktıklarında sadece sahibi oldukları havayolu şirketinin uçak biletlerini dağıtmayı amaçlıyordu. Günümüze kadar gelişerek neredeyse tüm seyahat ve turizm ile ilgili ürün ve hizmetlerin dağıtılabildiği bir konuma gelmişlerdir. Bu halleri ile seyahat ve turizm ile ilgili ürün ve hizmetlerin dağıtımında tekel olmuşlardır. Günümüzdeki tarifeli havayolu şirketleri neredeyse tamamen bu sistemlerin kontrolü altında dağıtımlarını yapmaktadır. Yapılan bu çalışma ile GDS'lerin istanbul'da bulunan dört ve beş yıldızlı otellerdeki uygulamaları ele alınmıştır. Bu çalışmada öncelikler GDS'leri günümüze kadar olan gelişimleri ile seyahat ve turizm endüstrisine olan etkileri incelenmiş olup, ardından İstanbul'da bulunan dört ve beş yıldızlı otellerdeki durumlannı ortaya çıkarmak için bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda, anket çalışmasına katılan otellerden bu sistemlere üye olanların iş merkezlerine yakın yerlerde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bu sistemlerin otellerin satış paylanndaki oranında bir kaçı dışında fazla yüksek olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global Distribution Sytems (GDSs) establish end of ttıe 1960's for distributing their owner's airplain tickets. Today, they have been developing and they are able to distribute all of the product and services concerning travel and tourism. In this situtiation, they are first choice for districting the travel and tourism products and services. Now, Global Distribution Systems control distributing airways' tickets that are a great part of the tarriff airways companies. In this study is the effects of these GDSs four and five stars hotels in istanbul. For this purpose, firstly, the history of these GDSs and effects of the travel and tourism endüstry researched; secondly made a quierry with the four and five stars hotels in Istanbul. End of the research, the hotels answering the querries understanded that they are nearst working places. Morover, the rations of these GDSs in hotels' rooms distributing was not higher than other distribution channel.