Ortağın kooperatifden çıkması çıkarılması ve hukuki sonuçları
Partner's withdrawal and dismissal from the partnership and the related legal results
- Tez No: 135346
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
oz Ortalıktan çıkma, Koop. K. mad. 10- 13 'de düzenlenmiştir. Çıkış bir hesap devresi sonu için en az 6 ay önceden haber verilerek yapılır. Anasözleşme ile daha kısa bir süre içinde çıkmaya müsaade edilebilir. Ortaklığa girişte uygulanan“açık kapı”ilkesi, ortaklıktan çıkışta da uygulanmaktadır. Çılana hakkı anasözleşme ile en çok 5 yıl süreyle sınırlandırılabilir. Kooperatif ortaklığının devri mümkündür. Koop. K. mad. 14 gereğince yönetim kurulu, ortaklığı devralan kişinin ortaklık niteliklerini taşıması halinde, ortaklığa kabul eder. Ortaklığın devri, devreden ortak ile devralan şahıs arasında yapılacak devir anlaşmasının varlığını gerektirir. Ortaklığın devrinin gerçekleşmesi için yönetim kuruluna yazılı başvuru yapılması ve kooperatifin kabulü gereklidir. Kooperatif ortaklığından çıkarılma, Koop. K. mad. 16-27 de düzenlenmiş ve uygulama alanı bakımından en önemli hükümleri içermektedir. Koop. K. mad. 16 gereğince, kooperatiften çıkarılmayı gerektiren sebepler anasözleşmede açıkça gösterilir. Ortaklıklar anasözleşmede açıkça gösterilmeyen sebeplerle ortaklıktan çıkarılamazlar. Ortaklıktan çıkarmaya, genel kurul ve anasözleşme ile yönetim kurulu yetkilidir. Ortak yönetim kurulunun karına karşı 3 ay içinde genel kurula itiraz edebilir. Her iki organın çıkarma kararına karşı 3 ay içinde dava açabilir. Koop. K. mad. 27 ise özel bir çıkarma sebebi öngörmüştür. Ortakların sermaye borcu veya sair ödemelerini yerine getirmemeleri halinde ilk isteme uymayanlara ikinci istemde bulunularak 1 ay süre verileceği, 1 ay içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin ortaklığının kendiliğinden düşeceği belirtilmektedir. Üç aylık hak düşürücü süre içinde çıkarma karına itiraz veya dava açılmaz ise karar kesinlesin Haklarındaki çıkarma kararı kesinleşmeyen ortakların yerine yeni ortak alınamaz. Koop. K. mad. 17 gereğince çıkan veya çıkarılan ortakların hakları, ayrıldığı yılın bilançosuna göre hesaplanır ve iade edilir. İade payına ilişkin istem 5 yıllık zamanaşımına tabidir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Partnership withdrawer Koop, is subject to article 10-13. Withdrawing shall take place with 6 months notice for the end of a fiscai period. Through articles of association, a quicker withdrawal may be consented.“Öpen door”principle applied for entrance to partnership, is also applied with respect to withdrawal. Right to withdraw can be restricted with 5 years at most. Cooperative partnership may be transferred. According to 14m article of Cooperatives Act, the Board of Directors shall accept the partnership of the transferee, in case that he/she bears the characteristics of partner. Transfer of partnership requires a transfer agreement between transferor and transferee. The Board of Directors shall be applied to in writing and Cooperative must accept in order for transfer to become True. Dismissal from the partnership of Cooperative is subject to 16-27 articles of Cooperatives Act and includes the most important provisions regarding area of application. According to 16th articie Cooperatives Act, grounds for dismissal shall be clearly laid out in Articles of Association. Partners shall not be dismissed for reasons other than those explicitly laid out in articles of association. General Assembly and the Board of Directors shall be authorized îo realize such dismissal. Partner can object to the decision of îhe Board of Directors within 3 months. Lawsuit can be filed against the decisions of two boards in 3 months. 27u article of Cooperatives Act introduced a new grounds for dismissal. If partners cannot fulfill their capital obligations ör other payments, a notice shall be given and if not remedied, a second notice shall be given with 1 month, and if again not remedied, partnership of such partners shall automatically be terminated, in 1 month. If no objections are raised against ör proceedings are started in three month, decision shall be final. No new partners shall be included instead of partners regarding whom the dismissal decision hasn't become final. According to 17 article of Cooperatives Act, the rights of partners who withdrew ör who were dismiseed, shail be calculated according to the balance sheet of the relevant year and shall be paid to them. Requests regarding return share shall be settled in 5 years. Ill