David Hume'da hukuk ve devlet sistemi
David Hume on law and state
- Tez No: 135347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ULVİ TÜRKBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
oz David Hume 18. yüzyıl İngiliz felsefesinin en önemli temsilcilerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı da David Hume'un adaletin ve devletin kökenine dair düşüncelerini hukuk felsefesi bağlanımda ortaya koymaktır. Hume'un geliştirdiği felsefe sistemi kendi içerisinde tutarlılık taşımaktadır. Bundan dolayı onun adalet ve devlete ilişkin görüşlerinin ortaya konulabilmesi için, bunların temelini oluşturan bilgi felsefesinin çözümlenmesi gerekmektedir. Bilginin kaynağı ve imkanı problemi Hume'un bilgi felsefesinin temel sorunlarıdır. Bilgi felsefesinde vardığı sonuçlar doğrultusunda Hume, tutkular öğretisini geliştirmiştir. Tutkular öğretisi ise, duygucu ahlak anlayışının temel yapıtaşlarıdır. Ahlak felsefesİndeki teme! problematiği, bilgi felsefesinde olduğu gibi, ahlaki bilginin kökeni ve imkanıdır. Hume'un bu sorulara verdiği yanıtlar adalet ve devlet anlayışına geçiş İçin bir merdiven fonksiyonu görür. Aslında bütün olarak değerlendirildiğinde Hume'un hedefi bir insan doğası bilimi kurmaktır. Bir başka deyişle insan doğasını yöneten ilkeleri keşfetmektir. Hume, bilimsel bir yöntem kullanarak saptayacağı bu ilkelerin insan ile ilgili herşeyi, ki buna devlet ve adalet de dahildir, açıklayabileceğine inanmaktadır. ABSTRACT David Hume, is one of the most significant representative of 18th century's English philosophy. The aim of this study is to consider Hume's explanation about the origin of the justice and the government. Hume's philosophical system is consistent within itself. Therefore in order to explain his account of the justice and the government, it is needed to resolve his epistemology. The problem of the source and possibility of the knowledge is the fundamental question of Hume's epistemology. Hume develops his theory of passions in the direction of his epistemological conclusions. In similar way, Hume's theory of passions constitutes the primary structure of his sentimentalist morality. The main problematic of Hume's morality, same as his epistemology, is the origin and the possibility of the moral knowledge. The answers which he gives to this questions function as a step to his perspective of justice and the government. Indeed, if it is appreciated all together, Hume's main purpose is to constitute a science of human nature. In another words, to discover the fundamental principles which govern human nature. Hume believes that the principles which can be determined by applying a scientific method, can also explain everything, including justice and government, which concerns human beings someway. ui
Özet (Çeviri)